Za posledních pět let vzrostl v Česku počet menších pivovarů z 50 na téměř 110. Nezvyšuje se však jen pestrost produkce, ale také počet míst, kam se v létě vydat na výlet za zajímavým pivem.

»Když třeba jedete do Českého Krumlova, můžete si tam dát pivo, které doma neochutnáte,« říká vrchní sládek Pivovaru Eggenberg Rostislav Zagora.

Na spoustě míst je totiž možné ochutnat opravdové místní speciality.

Navíc řada pivovarů svou nabídku směřuje na celé rodiny s dětmi. Vyrábějí také vlastní limonády a často aspoň jedno nealkoholické pivo.

»U minipivovarů není problém narazit na dětské hřiště, vidíte tam i maminky s kočárky, které by do normální hospody nešly,« potvrzuje Richard Chodora z odborného serveru Pivni.info.

Zvýšený zájem o malé a střední pivovary potvrzují i odborníci.

»Přirovnal bych to k farmářským trhům,« vysvětluje Jan Kočka, předseda nově založeného Českomoravského svazu minipivovarů.

Stejný názor má také ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík. »Lidé jsou zvědavější, více je zajímá, co pijí a jedí, více si ověřují informace a nedají tolik na reklamu,« popisuje současný trend.

Co mohou nabídnout

Netradiční piva jdou tedy čím dál víc na odbyt. Jenom za loňský rok jejich prodej poskočil o 40 procent.

Je to dáno nejen rozmachem minipivovarů, ale také větším zájmem o speciály, jako jsou třeba vícestupňová piva anebo ta, která jsou vařená v Česku netradičním způsobem - například svrchně kvašená.

Tato piva kvasí při vyšších teplotách a na hladině se přitom tvoří jakási kvasnicová »krusta«, která se postupně odebírá. Pak se zlatavý mok ukládá do sudů nebo tanků, kde zraje.

Právě speciální druhy ztrácejí nádech lidového nápoje a jsou oblíbené zejména mezi manažery. Příkladem je bývalý majitel Zapa betonu Jiří Pavlica, nebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten sice pivní turistiku nevyhledává, ale rád zajímavé pivo vyzkouší. Potvrdil to například na nedávných Pivních slavnostech v Praze.

Na cestě za novinkami

Malé regionální pivovary jsou dnes v Česku v podstatě motorem inovací. Brzy pochopily, že cesta k zákazníkům nevede přes levný mok, ale naopak poctivě vařená piva bez urychlování výroby.

Na trhu se proto objevuje řada vícestupňových speciálů, od třináctky až po dvaadvacítku.

Počet stupňů znamená podíl mladiny, tedy cukru, před zkvašením, ve výsledku se projevuje i vyšším množství alkoholu v pivu.

Svrchně kvašená piva zase vyžadují jinou techniku přípravy a speciální znalosti, a tak se do jejich výroby nepouští každý.

»Momentálně je to obrovský trend. Velké pivovary sice vaří výborné pivo, ale všechny značky jsou si velmi podobné,« poznamenává Josef Krýsl z Českomoravského svazu minipivovarů.

Velmi oblíbené je dnes mezi zákazníky také nefiltrované pivo, které se často nepřesně označuje jako kvasnicové. Takový mok neprošel odstraněním pivních kvasinek a považuje se za zdravější. Jelikož špatně snáší skladování, je těžké ho koupit mimo pivovary.

Nutno dodat, že nikdo si nedovolí ignorovat výčepní piva a ležáky (liší se délkou zrání v sudech). Ty stále tvoří 95 procent české spotřeby, a jsou proto i základem produkce malých pivovarů.

»Určitá konzervativnost českých spotřebitelů je dána historicky. Dlouhá léta vzhlíželi k českým exportním pivům, která dodnes považují za nedostižný vzor, a jenom neradi zkoušejí nové chutě,« říká pivní someliér a odborník Dan Šabík.

Pro porovnání: v Česku je dnes přes 450 značek piva, zatímco v pivní velmoci Belgii se udává 125 pivovarů a 800 pivních druhů. Při započítání jednorázových speciálů pak jde v Belgii počet značek do tisíců. V pestrosti Belgické království tudíž stále vede.

Podle Šabíka má ale smysl cestovat i za klasickými dvanáctkami, které chutnají v každém pivovaru trochu jinak. K jejich výrobě se používá jiná voda, mění se složení i jednotlivé várky.

»Je to živý produkt a odráží genia loci každého místa,« dodává pivní someliér.

Jídlo je zatím slabší

Největší slabinou pivní turistiky je dnes nabídka pivní gastronomie.

Pivovary sice připraví výborné pivo, ale pivovarské restaurace je poměrně málo využívají pro vaření netradičních jídel. Důvodem může být také to, že nejrozšířenější piva plzeňského typu se k vaření příliš nehodí.

K přípravě jídel se tradičně používala buď pšeničná »bílá«, nebo naopak těžká tmavá piva. S nimi se ale dnešní kuchaři bojí experimentovat.

Přitom pivo bylo tradiční součástí české kuchyně, staročeská snídaně byla nemyslitelná bez pivní polévky.

»Mezi jídly, kde se využívá pivo k vaření, vede samozřejmě pivovarský guláš,« říká pivní someliér a odborník Dan Šabík. Podle něho se už ale rozšiřuje počet míst, kde připravují chutná jídla s použitím zlatavého nápoje.

Jako příklad uvádí Chodovar v Chodové Plané, pivovar U Bansethů v Praze nebo Pivovarský dvůr Plzeň s pivem Purkmistr.

A jaká jídla restaurace nabízejí? Z polévek například zelnou pivní couračku, z hlavních jídel pstruha na černém pivu, bůček vařený či pečený na černém pivu nebo vepřové koleno marinované v pivním láku.

Pavel Kočička


Pivovar Kocour

Kde: Varnsdorf
Nabídka: ležáky, svrchně kvašená piva, stout, nealkoholické pivo, kofola.
Atrakce v okolí: hrad Tolštejn, národní park Českosaské Švýcarsko, dinosauří park v Bautzenu, trasy pro horská kola.

- Jeden z nejmladších pivovarů založený v roce 2007 bez dřívější tradice.
- Jako jedni z mála vaří svrchně kvašená piva, nakuřovaná piva a další speciality.
- Chlubí se i nejhořčejším českým pivem. Tento titul má sice Master, ale devatenáctistupňový Quarterback od Kocoura je ještě o něco trpčí.
- Jsou zváni sládci ze světa, kteří pomáhají vařit netradiční piva. Vznikla tak piva s příchutí skotskou, maďarskou, japonskou nebo americkou.

Pivovar Broumov

Kde: Broumov
Nabídka: ležáky, výčepní piva, nefiltrovaná piva a speciály.
Atrakce v okolí: Broumovský klášter, Adršpašské skály, Teplické skály, Broumovské stěny a nejstarší dřevěný kostel v Evropě.

- Olivětínský Opat se vaří kousek od polských hranic v broumovském výběžku. Pivo se v klášteře připravovalo zřejmě již od roku 1256, fakticky je jeho výroba doložena od roku 1348. V roce 1997 vznikl pivovar v současné podobě.
- Je možné prohlédnout si nejen pivovar, ale také muzeum výroby piva. Na rozdíl od výrobny je muzeum přístupné bez objednání.
- V nabídce jsou jak klasická výčepní piva a ležáky, tak i medové a extrachmelené nebo nefiltrované pivo. Mezi speciály patří třešňové, pepřové nebo čokoládové pivo.
- Zatím nemá vlastní restauraci, pouze prodejnu s vlastní nabídkou. Je otevřena i o víkendu, i když jen dopoledne. Před pivovarem je restaurace, která čepuje tamní piva.

Pivovar Svijany

Kde: Svijany
Nabídka: ležáky a výčepní piva, 15stupňové pivo, nízkoalkoholické, nealkoholické a Weizen.
Atrakce v okolí: Český ráj, hrady Sychrov a Valdštejn.

- První zmínky o pivovaru jsou z roku 1564. V současné podobě vznikl pivovar v roce 1998, kdy jej skupina manažerů odkoupila od Pražských pivovarů.
- Nabídka deseti- až patnáctistupňového moku a piva Vozka určeného pro řidiče.
- Je možné prohlédnout si výrobnu, kde je průvodkyní nositelka titulu Miss zlatého moku 2009.

Rodinný pivovar Bernard

Kde: Humpolec
Nabídka: sedm druhů ležáků, výčepních
piv a speciálů (nefiltrované, extra silné),
čtyři nealkoholická piva.
Atrakce v okolí: Památník a muzeum Hliníka, Muzeum Dr. Aleše Hrdličky, hrad Orlík, rodiště G. Mahlera v Kališti, klášter v Želivě, Křeměšník, Stvořidla na Sázavě.

- Bernard je jedním z pivovarů, které mají image rodinné firmy, i když od roku 2000 je vlastněn belgickým pivovarem Duvel Moorgat. Původní majitelé Stanislav Bernard a Josef Vávra patří mezi menšinové vlastníky.
- Pivo se v Humpolci vařilo zřejmě již od 14. století. Roku 1991 pivovar v dražbě získali současní menšinoví vlastníci.
- Má vlastní festival Bernard Fest, který se koná v srpnu. Na letošním 20. ročníku
se bude vařit dvacetistupňové pivo.
- Zájemci o prohlídku pivovaru se musejí předem objednat přes webové stránky.
- Vlastní restauraci nemá, ale místní piva čepuje řada humpoleckých hospod.

Pivovar Eggenberg

Kde: Český Krumlov
Nabídka: dvě výčepní piva, čtyři ležáky, jedno nealkoholické, čtyři druhy limonád, pivní pálenka.
Atrakce v okolí: Český Krumlov je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, za prohlídku stojí zámek i barokní divadlo.

- Památkově chráněný objekt. Jeho založení se datuje do roku 1560, ale v roce 1625 byl přemístěn do bývalé zbrojnice. V roce 1991 byl privatizován a dostal značku Eggenberg podle rodu, kterému patřilo město v 17. století.
- Součástí je také restaurace pro 200 lidí s nabídkou tradiční české kuchyně.
- Nabídka spíše klasická, piva jsou vyráběna tradiční technologií.

Únětický pivovar

Kde: Únětice u Prahy
Nabídka: ležák a speciály podle ročního období.
Atrakce v okolí: přírodní rezervace Tiché údolí, součást cyklotrasy z Klecan na Okoř.

- Únětický pivovar byl otevřen minulý týden
a stal se nejmladším v Česku.
- Pivo (bez jakýchkoli náhražek či konzervačních látek) vaří klasickou technologií, dvourmutovým postupem.
- Samozřejmostí jsou exkurze za přítomnosti sládka. Návštěvu je třeba rezervovat předem.
- Součástí je i Pivovarský výčep na humnech, který nabízí produkci pivovaru.

Zámecký pivovar Chyše

Kde: Chyše
Nabídka: světlé pivo, jantarové a tmavé plus vždy jeden speciál.
Atrakce v okolí: zámek a městečko Manětín, klášter Plasy, Rabštejn nad Střelou.

- Objekt zámku Chyše koupil v roce 2003 Vladimír Lažanský. Pivovar zahájil výrobu o tři roky později.
- Vaří pouze tři druhy piva a jeden speciál, téměř každoročně získávají ocenění - jarní ceny českých sládků nebo ceny z pivních slavností.
- Je možné vychutnat si vaření piva přímo v restauraci anebo absolvovat prohlídky, které představí celkový postup přípravy piva.
- Na léto připravili dva speciály: třináctku Anton na počest bývalého starosty a také polotmavou čtrnáctku Vídeňské červené.
- Každý rok v srpnu se v Chyši koná Pivní maraton, což je 4,2kilometrová trasa s ochutnávkami piv z různých pivovarů.

Městský pivovar Štramberk

Kde: Štramberk
Nabídka: světlé a tmavé pivo.
Atrakce v okolí: hrad Štramberk, Zbrašovské aragonitové jeskyně, Žerotínský zámek, hrad Hukvaldy.

- Jeden z mladých a poměrně malých pivovarů založený v roce 2005. Předtím se
ve Štramberku vařilo pivo do roku 1854 v městském pivovaru, který byl však zbouraný. Jediným pozůstatkem je studna, ze které se čerpá voda k výrobě.
- Součástí nabídky restaurace a pivovaru je také exkurze, ale bez možnosti vidět výrobu, která probíhá v nočních hodinách.
- Kromě světlého výčepního piva Trubač nabízí běžně tmavé »flekovské« The Troobacz. Při výjimečných příležitostech připravují speciály: trnkové nebo banánové pivo.

Pivovar Ferdinand

Kde: Benešov
Nabídka: jedno výčepní, dva ležáky, dva speciály, jedno nefiltrované, jedno nealko a dvě limonády.
Atrakce v okolí: zámek Konopiště, vodní nádrž Slapy, údolí Sázavy.
- Kromě tradičních piv nabízí speciály: jedenáctku tmavou, třináctku polotmavou 7 kulí a světlý d'Este.
- V objektu pivovaru se koná řada kulturních akcí, pravidelně každý měsíc v areálu probíhají farmářské trhy.
- Na exkurzi v pivovaru je třeba objednat se předem.

Žatecký pivovar

Kde: Žatec
Nabídka: sedm výčepních piv a ležáků, jedno bezlepkové pivo.
Atrakce v okolí: kapucínský klášter, Žatecká brána v Lounech, Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, vodní nádrž Nechratice.

- Nachází se přímo v centru žateckého kraje, kde se pěstuje nejlepší chmel, který nakupují i zahraniční pivovary. Pivo se ve zdejších měšťanských domech vařilo již ve 13. století. Současný majitel firmu získal v roce 2001, údajně jde o kyperskou společnost.
- Prohlídka probíhá během výroby. Je třeba se objednat.
- Nabízí tradiční deseti- až dvanáctistupňová piva a několik speciálů, včetně piva pro lidi trpící celiakií.

Pivovar Chodovar

Kde: Chodová Planá
Nabídka: jedno výčepní, tři ležáky, tři speciály, jedno nealko, minerální vody a pivní pálenka.
Atrakce v okolí: Mariánské Lázně, klášter premonstrátů v Teplé.

- Pivovar byl založen šlechtickým rodem Šliků už v roce 1573. Současnou podobu má od roku 1861, kdy původní objekt vyhořel a byl postaven zcela znovu. V roce 1992
se vyčlenil z Plzeňského prazdroje.
- Nabízí i prostor k relaxaci. Ubytování, restaurace, muzeum, wellness s pivními lázněmi.
- Mezi zajímavosti patří také akce, jako je soutěž v koulení sudů v červnu nebo tradiční slavnosti piva v srpnu.

450
Tolik je dnes v Česku pivních značek.

Pivní lázeň je možné vychutnat si například v rodinném pivovaru Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku. Služby mohou poskytnout až 21 klientům současně. Foto: ČTK

Zájem o pivní speciály, jako jsou třeba kvasnicová piva, se rok od roku zvyšuje. Za netradičními pivy se vyplatí zajet zejména do malých pivovarů. Foto: ČTK

Související