Česká republika už odeslala k vídeňskému soudu své odvolání v kauze Diag Human. Podle informací týdeníku Ekonom odvolání do Vídně odešlo již minulý pátek, 10. června, tedy déle než týden před vypršením čtyřtýdenní lhůty, kterou dal vídeňský soud Česku na reakci poté, co nařídil exekuci trojice uměleckých děl v majetku ČR. 

"Soud nyní vyzval obě strany k doplnění, poté by měl poměrně rychle vydat rozhodnutí týkající se zabavení uměleckých děl," potvrdil Ekonomu ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. Verdikt o možném navrácení dvou obrazů a jedné plastiky lze prý očekávat  již tento týden.

Stát předpokládá, že soud exekuci obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda nakonec zamítne s odůvodněním, že jde o kulturní dědictví, na něž se vztahuje takzvaná jurisdikční imunita. Díla by se tak vrátila do České republiky. 

"V odvolání vysvětlujeme, že Diag Human soudu zamlčel důležitou informaci, že v České republice v kauze stále běží české soudy. A upozorňujeme i na další rozpory," říká Kotris. 

Spor neskončí

Ani případným vrácením uměleckých děl by ale soud ve Vídni neskončil. Na další dva až tři měsíce lze odhadnout spor o takzvanou vykonatelnost rozsudku. Tedy rozsouzení toho, zda má ve sporu pravdu Česká republika nebo Diag Human.

Diag Human trvá na tom, že se stát v roce 2008 odvolal právně neplatně, arbitráž je proto skončena a firmě náleží již více než 10 miliard korun. Proto se na základě Newyorské úmluvy o vykonatalnosti  arbitrážních nálezů obrátil do zahraničí a nechal na majetek státu ve Vídni vypsat exekuci.

Stát je naopak přesvědčen, že se proti výsledku arbitráže před třemi lety odvolal v souladu se zákonem a spor má proto pokračovat jen před odvolacím rozhodčím senátem v České republice.

Kauza Diag Human versus ČR pokračuje i ve Francii. "Podání pro Paříž se zatím ještě zpracovává a překládá," podotýká Kotris.

Robert Břešťan, týdeník Ekonom

Související