Vizitka vítězů

Martin Novák (23)
- Vzdělání: Studuje počítačové systémy a zpracování dat na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.
- Kariéra: Ve firmě Celebrio Software bude zastávat funkci jednatele a výkonného ředitele.
- Zájmy: Historický šerm a astronomie.

Petr Kunc (21)
- Vzdělání: Studuje počítačové systémy a zpracování dat na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.
- Kariéra: Ve firmě Celebrio Software bude zastávat funkci technologického ředitele.
- Zájmy: Hudba a astronomie.

Nápad roku 2011

- Ekonom postupně představuje finalisty letošního ročníku soutěže Nápad roku, který je v pořadí již čtvrtým.
- Cílem klání je podpořit podnikatelského ducha mladých lidí a pomoci jim s realizací jejich projektů.
- Přihlásit se mohou začínající projekty i ty, které jsou zatím jen na papíře.
- Nápady jsou hodnoceny na základě pěti kritérií: proveditelnost projektu, potenciál dalšího růstu, originalita, kvalita zpracování a osobnost podnikatele.
- Nápad roku organizuje Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické, společnost Economia vydávající časopis Ekonom je mediálním partnerem soutěže.
- Další informace lze nalézt na adrese www.napadroku.cz.

Starší člověk se díky tabletu nemusí učit zacházet s myší ani klávesnicí. »Při práci mu navíc pomohou velké ikony a jednoduché aplikace, které dokáže ovládat jedním prstem,« popisuje Petr Kunc webový operační systém Celebrio.

Tento projekt, který vytvořil spolu s Martinem Novákem, zvítězil v soutěži Vodafone Nápad roku 2011.

Celebrio, které bude možné spustit na jakémkoli počítači, porotu zaujalo srozumitelností. Tento webový operační systém například zavádí velmi názorné ikony - obálku pro e-mail nebo slunce pro předpověď počasí.

Celebrio proti strachu

Autoři projektu se poznali už na Gymnáziu Uničov, odkud v roce 2008 odešli studovat do Brna. Oba si vybrali obor Počítačové systémy a zpracování dat na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.

Loni v lednu začali pracovat na operačním systému, se kterým již také zvítězili v národním kole Microsoft Imagine Cup.

Původně bylo Celebrio jen jejich společná studentská práce, v níž šlo o to vytvořit co nejjednodušší operační systém. Postupně se však do projektu začali zapojovat vývojáři, grafici i marketingoví specialisté. Dnes jich je celkem čtrnáct.

Zaměřit Celebrio na starší uživatele se ale Martin Novák s Petrem Kuncem rozhodli až poté, co je v Jihomoravském inovačním centru upozornili, že by si jejich webový operační systém mohli oblíbit senioři.

S tím ostatně souhlasí i Vladimír Věrčák, manažer vztahů s veřejností občanského sdružení Život 90, které se zaměřuje na pomoc seniorům.

»Pro mnoho důchodců už dnes počítače nejsou problém. Velká skupina sedmdesátníků a osmdesátníků se však zbavuje obav z internetu jen pomalu. Právě pro ně by Celebrio mohlo být zajímavé řešení,« předpokládá.

Tento systém ovšem řeší i problémy se zhoršeným zrakem či motorikou.

V první fázi bude pro jeho užití nezbytné připojení k internetu, ale jeho autoři pracují i na podpoře off-line přístupu.

K aplikacím, které jsou v rámci Celebria dostupné, patří kupříkladu e-maily, počasí, zprávy a internetová televize. Nyní se na systému stále ještě pracuje, neboť se počítá s jeho rozšířením.

Veřejnost zatím nemá možnost tento operační systém vyzkoušet. »Na našem webu bude testovací verze zhruba do týdne,« slibuje Martin Novák.

Úplně pro všechny

Plnou a zpoplatněnou verzi se autoři chystají spustit po 14. červenci, tedy poté, co se v New Yorku zúčastní s Celebriem mezinárodního finále soutěže Microsoft Imagine Cup.

Kvůli prodeji Celebria pak Martin Novák a Petr Kunc hodlají v blízké době založit vlastní firmu. Ekonomické výsledky projektu jsou zatím ve hvězdách, ale faktem je, že Celebrio se líbí i ostříleným profesionálům z oboru informačních technologií.

»Nezkušený uživatel neodejde od počítače se zoufalým pocitem, že to není nic pro něj. Jeho intuitivnost ocení nejen senioři, ale i malé děti,« soudí Jaromír Fulnek, spolumajitel firmy Inmite zabývající se vývojem aplikací pro tablety.

Petra Sýkorová

Spolužáci Martin Novák (vlevo) a Petr Kunc s projektem Celebrio vyhráli v soutěži Vodafone Nápad roku 2011 první místo. Foto: Jan Rasch


Související