Aktivita islandské sopky se stále snižuje. Grímsvötn ve čtvrtek vypouštěla už jen páru a žádný popel. Podle místních úřadů by mohla zcela utichnout už o víkendu.

Po více než 500 zrušených letů se tak očekává, že se letecká doprava v plném rozsahu navrátí do normálu už během pátku, informovala Evropská letecká služba Eurocontrol. Zbytky sopečného popele, který nad kontinent přivál vítr v uplynulých dnech, se rozptyluje a ztrácí se.

"To nejhorší máme za sebou," uvedla v oficiálním prohlášení premiérka Islandu Jóhanna SigurÄ‘ardóttirová. "A teď nastal čas úklidu. Naši geologové říkají, že erupce každým dnem utichá a že problémy, které kvůli sopečnému mraku mají naši sousedi se rychle vyřeší," cituje z prohlášení server icenews.is.

Islandské orgány očekávají, že během víkendu by erupce Grímsvötnu mohla definitivně skončit. "Sopka je dosud aktivní, ale vypouští už jen páru," řekl médiím vysoký policejní důstojník Hjálmar Björgvinsson. "Doufáme, že během nejbližších dnů opět usne. Vše se zatím vyvíjí tímto směrem," dodal. Eurocontrol podotýká, že situace je sice už relativně dobrá, ale "výjimkou jsou některé úrovně nad středním Norskem a Švédskem".

Už ve středu Island hlásil snížení aktivity sopky a usazování popele v trávě. Jediný problém by pak mohl být opět vítr, který by popílek znovu rozvířil, řekl v rozhovoru pro IHNED.cz Richard Henzler.

Podle něj se sobotní erupce přímo na Islanďanech nijak nepodepsala. "Jsou k tomu poněkud apatičtí. Grímsvötn soptí přibližně každých šest let a většinou trvá zhruba týden. Trnou jen ti, kdo pracují v turismu," vysvětluje Henzler, který žije na ostrově už druhým rokem. Místní se mnohem více bojí mohutné sopky Katla, která se tyčí hned nad nejjižnější obcí Vík.

Grímsvötn ležící pod ledovcem Vatnajökull v jihovýchodní části ostrova patří k nejaktivnějším islandským sopkám. V poslední době vybuchl v letech 1993, 1995, 1998 a 2004. Poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004, ale způsobila záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.

Podívejte se, kam právě směřuje sopečný mrak:

Výbuch v loňském roce, kdy se probudila Eyjafjallajökull, uvrhla mezinárodní leteckou dopravu do naprostého chaosu, který trval téměř celý měsíc. Řada evropských zemí včetně Česka musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor a aerolinky tak zrušily přes sto tisíc letů. Problémy trvaly až do května a postihly více než osm milionů cestujících.

Kvůli erupci Grímsvötnu musely být zrušeny stovky letů ve Skotsku, desítky ve skandinávských zemích a asi 450 letů v Německu. Českého vzdušného prostoru se tentokrát výpadek téměř nedotkl, popílkový mrak už přišel nad část Česka tak řídký, že nebylo třeba přijímat žádná omezující opatření.

Přesto Ruzyně vydala prohlášení, ve kterém na jistá opatření, která v souvislosti s mračnem mohla přijít, upozorňovala na svých webových stránkách. Za dopoledne pak zrušila tři lety.