Co jsou lesní tendry

 - Státní firma Lesy ČR vlastní přes polovinu všech lesů v Česku, ale těžbu a další práce zadává soukromým firmám ve veřejných soutěžích.
- Zatím největší tendry, vyhlášené 28. dubna, jsou založeny na pětiletém cyklu. Firmy se přitom mohou ucházet o celkem 117 jednotek.
- Novým a nejdiskutovanějším principem tendrů je, že vytěžené dřevo si budou soukromé firmy i samy prodávat - dříve to z velké části dělaly Lesy.
- Hodnota služeb, které si pětiletými tendry Lesy u soukromníků objednávají, má být 7,6 miliardy korun. Ovšem celková výše tržeb za vytěžené dřevo v tomto období může dosáhnout i 50 miliard korun.
- Desetina ploch bude z pětiletých tendrů vyjmuta. O ty se bude »soutěžit« zhruba každé čtvrtletí.

50 miliard korun
může dosáhnout hodnota dřeva vytěženého v tendrech Lesů.

Lesnický byznys se dočkal - podnik Lesy ČR se po letech dohadů a skandálů konečně odhodlal vypsat pro soukromníky »velké«, pětileté tendry na lesnické práce.

Podnikatelé jako majitel Agrofertu Andrej Babiš nebo exšéf Chemapolu Václav Junek se zbrojařským bossem Richardem Hávou tak roztáčejí hru, v níž půjde během nadcházející »pětiletky« o byznys s dřevem v hodnotě možná až 50 miliard korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.