Evropské vlády, Itálie a Británie, kam uprchl libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa, uvedly, že by případnému exilu pro Muammara Kaddáfího nebránily.

"Je na něm, aby se rozhodl. Ne na nás," říká k tomu britský premiér David Cameron.

První, kdo se o Muammara Kaddáfího přihlásil, je africká Uganda. Na seznamu vlád, které by mohly libyjského plukovníka či jeho nejvěrnější spolupracovníky rovněž přijmout, figuruje Afrika, Bělorusko i Latinská Amerika.

Někam, kam nedosáhne Mezinárodní soud

"Teoreticky by to měla být země, která nespadá pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu," míní Charles Gurdon, britský expert na Libyi.

Mezinárodní soud, ustavený v roce 2002 a vyšetřující nyní Kaddáfího zločiny, uznává přes sto zemí. Tyto státy, pokud by se Kaddáfí na jejich území objevil, mají povinnost ho vydat do Haagu.

Kde by mohl Kaddáfí, případně další jeho věrní, kromě Ugandy hledat azyl? Podívejte se ZDE

Súdán

+ Kaddáfí by mohl následovat příklad dalšího afrického autokrata, súdánského prezidenta Umara Bašíra. Ten je jedinou úřadující hlavou státu, na kterou ICC vydal již dva zatykače (2009 a 2010) kvůli genocidě v Dárfúru. Přesto zůstává v úřadě a cestuje i po Africe.

Mali, Niger

+ Mají dlouhou historii dobrých vztahů s Kaddáfím. Část žoldnéřů, kteří pomáhají libyjskému vůdci bojovat s povstalci, pochází právě z těchto zemí. Oba státy jsou chudé a zkorumpované, Kaddáfího peníze jsou pro ně lákadlem.

Obě země ratifikovaly ICC a teoreticky by měly být povinny Kaddáfího vydat do Haagu.

Zimbabwe

+ Zimbabwský vůdce Robert Mugabe je velký spojenec Kaddáfího v boji proti západnímu "kolonialismu". S africkými prezidenty se začal přátelit poté, co se mu nepodařilo sjednotit arabské země. Kaddáfí v Zimbabwe investoval velké peníze a Mugabeho vojáci v civilu se účastní bojů v Libyi na straně Kaddáfího.

Zimbabwe podepsalo dohodu o zřízení ICC, doposud ji ale neratifikovalo.

Venezuela

+ S venezuelským prezidentem Hugo Chávezem je Kaddáfí velký přítel, společně bojují proti imperialismu a proti Spojeným státům. Po Chávezovi nechal Kaddáfí pojmenovat fotbalový stadion nedaleko Benghází. Společně navrhli Jihoatlantickou alianci, jež měla být rivalem NATO.

Venezuela je signatářem ICC.

Saúdská Arábie

+ Království, které otevřelo dveře už mnoha diktátorům od ugandského "řezníka" Idiho Amina až po tuniského exprezidenta Zína Abidína bin Alího. Nesouhlasí s Mezinárodním trestním soudem.

Že by Kaddáfí do země skutečně zamířil, je krajně nepravděpodobné. Mezi saúdským králem Abdalláhem a Kaddáfím je téměř patologická nenávist. Abdalláh tvrdí, že ho libyjští agenti chtěli v roce 2004 zavraždit a saúdského krále také urazilo, když se předloni Kaddáfí na summitu arabské ligy nazval "imámem všech muslimů".

Bělorusko

+ Kaddáfího syn v zemi získal vojenský výcvik, z Běloruska pochází část zbraní libyjské armády a pro Kaddáfího by bylo výhodné i to, že země není signatářem ICC.

do Evropy by libyjský vůdce nejspíše nechtěl, i když umí trochu italsky.

Libye, Muammar Kaddáfí, exil, Uganda