Zahraniční obchod skončil v lednu přebytkem 15,7 miliardy korun, což byl meziročně o 400 milionů korun lepší výsledek. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad. Podle předběžných údajů se v lednu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 28,4 procenta a dovoz o 30,9 procenta, přičemž výsledky ovlivnila nízká srovnávací základna loňského ledna.

"V souladu s našimi očekáváními pokračoval zahraniční obchod ve svém posilování také v prvním měsíci letošního roku. Příjemným překvapením je výrazný meziměsíční nárůst vývozu. Největší vliv na lednový výsledek mělo stejně jako v průběhu loňského roku pokračující oživení globální ekonomiky," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Pro český export je podle Hovorky důležitá nadále silná ekonomická aktivita v eurozóně, ale zejména výkonnost německé ekonomiky. "Předstihové indikátory, pohybující se již několik měsíců v rekordních výškách, naznačují další pokračování tohoto pozitivního trendu. Na druhé straně stále rostoucí ceny komodit mohou další vývoj nepříjemně zkomplikovat," podotkl Hovorka.

Vzestup přebytku statistici zaznamenali u strojů a dopravních prostředků, a to o 9,9 miliardy korun. U průmyslového spotřebního zboží se přebytek zvýšil o 0,7 miliardy korun a u surovin o 0,2 miliardy korun. Záporné saldo se zmenšilo o 0,3 miliardy korun v obchodu s potravinami a živými zvířaty.

"Naopak se prohloubil deficit obchodu s minerálními palivy o 4,6 miliardy korun a chemickými výrobky o 4,2 miliardy korun. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s polotovary a materiály o dvě miliardy. Bilance obchodu s nápoji a tabákem zůstala na úrovni ledna 2010, byla v přebytku 0,1 miliardy korun," uvedl ČSÚ.

Podle metodiky platební bilance v národním pojetí, založeném na koncepci změny vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty, vykázala obchodní bilance přebytek 0,6 miliardy korun.

Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 30 procent na 28,6 miliardy korun. Zvýšil se především vývoz silničních vozidel o 7,3 miliardy korun. Vývoz výpočetní techniky vzrostl o 6,7 miliardy korun a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 4,7 miliardy. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 27,8 procenta na 18,7 miliardy korun.

Největší přírůstky podle statistiků zaznamenal dovoz elektrických přístrojů (o 5,8 miliardy korun), spotřebičů a výpočetní techniky o 4,7 miliardy. Dovoz minerálních paliv se meziročně zvýšil o 39,3 procenta na 6,3 miliardy korun, z čehož se nejvíce zvýšil dovoz ropy (o 35,7 procenta hodnotově a o deset procent naturálně) a zemního plynu (o 39,3 procenta hodnotově a o 1,2 procenta naturálně).

Rychlejší růst dovozu oproti vývozu pokračoval již 11. měsíc. Vlivem posílení koruny vůči euru rostl zahraniční obchod vyjádřený v eurech rychleji (vývoz o 37,2 procenta a dovoz o 39,9 procenta) než v korunách. Kurz koruny k americkému dolaru zůstal na stejné úrovni jako loni v lednu, a tudíž i vývoz a dovoz přepočtené na dolary zaznamenaly stejná tempa růstu jako zahraniční obchod v korunách.

"Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se meziměsíčně po sezonním očištění zvýšil vývoz o 5,2 procenta a dovoz o šest procent. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 3,4 procenta a dovozu o 2,7 procenta," uvedl ČSÚ.

Obchodní bilance se státy Evropské unie vykázala přebytek 58,7 miliardy korun, který byl meziročně o 9,9 miliardy vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se meziročně prohloubil o 9,5 miliardy korun na 43 miliard. Přebytek vzrostl v obchodu s Německem, Rakouskem, Francií a Slovenskem. Schodek se naopak prohloubil v obchodu s Čínou a Ruskem.