Teplárny mají další alternativu, čím v budoucnu nahradit docházející hnědé uhlí. Tuzemská společnost Barx Energy totiž tvrdí, že vyvinula koncept sluneční teplárny, která má být schopna zajistit celoroční vytápění menších a středně velkých měst.

Jediným zdrojem celého systému, který má do tepelných rozvodů dodávat vodu o teplotě 90 stupňů Celsia, mají být sluneční paprsky.

Společnost už začala novou technologii nabízet obcím a do dvou let může solárním teplem zásobovat 250 tisíc lidí.

»Myšlenku použít slunce jako zdroj pro vytápění rozpracováváme už několik let. Až v loňském roce se nám ale podařilo vyřešit celoroční dodávky horké vody bez použití jiných zdrojů,« říká Tomáš Kopecký ze společnosti Barx Energy. Podle jeho slov tak jde o zcela bezemisní zdroj.

Teplárny míří na burzu

Jak má byznys výstavby solárních tepláren fungovat? Firma Barx Energy jako dodavatel technologie bude teplárny stavět.

Hotové projekty pak od ní odkoupí partnerská společnost E4U. Ta pokaždé, když zahrne do svého majetku hotovou teplárnu, vydá novou emisi akcií na pokrytí nákupu. Akcie bude nabízet především českým investorům.

Financování tímto způsobem má omezit případná rizika. Akcionář totiž bude investovat pouze do dokončených projektů a nebude se podílet přímo na financování jejich výstavby.

»Dlouhodobý výnos akcií odhadujeme na šest až osm procent ročně,« tvrdí Aleš Jelínek ze společnosti Jelinek Investment, která na projektu spolupracuje.

O první veřejné nabídce akcií E4U informuje na svých webových stránkách ale už nyní. Zatím má v aktivech jen dvě solární elektrárny na jižní Moravě - v Dubňanech a Ratíškovicích. Na výstavbu první teplárny se totiž teprve čeká.

Firma nabízí drobným investorům celkem 49procentní podíl v nominální hodnotě 117 milionů korun. Investorům slibuje první sedmiprocentní dividendu již letos v létě.

Akcie se zatím prodávají mimo burzu. Podle Jelínka se to ale může v budoucnu změnit. Vstup na akciové trhy patří mezi priority E4U.

Nikdo zatím neví

Problém však je, že nikde ve světě dosud podobná teplárna nefunguje. A odborníci při debatách o novém projektu jen nerozhodně krčí rameny.

»Než vynesu nějaký verdikt, rád bych viděl, jak to může fungovat v praxi. Všechny podobné zdroje ve světě zatím potřebují nějakou zálohu,« upozorňuje například konzultant poradenské energetické společnosti Enviros Stanislav Bock.

»Když vidím, jak velké nádrže jsou zapotřebí k systémům, které zajišťují polovinu spotřeby tepla rodinného domku, nedokážu si představit řešení, které pokryje 100 procent spotřeby nějakého města,« dodává.

Kopecký si je však jistý, že novinka bude fungovat. Opírá se přitom o analýzu Ústavu techniky prostředí ČVUT. »Solární soustava s dostatečně velkým zásobníkem je schopna stoprocentně pokrýt spotřebu tepla,« uvádí autor studie Tomáš Matuška.

Teplo zachytí obří nádrž

Solární panely se používají k ohřevu teplé vody už řadu let. Slunce však zatím sloužilo výhradně jako doplňkový zdroj. V zimě, kdy je energie paprsků nejslabší, se musel celý systém připojit na několik měsíců ke klasickému kotli.

Barx Energy problém vyřešila přidáním obří nádrže. V té se přes léto bude teplo zachytávat a v zimních měsících, kdy je spotřeba nejvyšší, je bude pouštět do systému.

Před spuštěním solární teplárny bude nutné ohřát vodu v nádrži na požadovanou teplotu, třeba za pomoci mobilní výtopny, a po zbývajících 30 let bude celé město vytápět slunce.

»V nádrži je obyčejná voda. Ta se nakonec ukázala jako nejlepší řešení,« vysvětluje Lukáš Květoun, který se ve společnosti zabývá technickou stránkou projektu nádrže.

V zimě klesne teplota v nádrži z 90 o necelých 30 stupňů Celsia. Přes léto se opět ohřeje na původní hodnoty. »Pokud je izolace dostatečná, jsou ztráty při velkém objemu vody skutečně minimální,« tvrdí Květoun.

Největší slabinou systému je podle samotných tvůrců náročnost na volný prostor. Solární panely pro město, které dodávají teplo pro zhruba šest tisíc obyvatel, zaberou plochu deseti hektarů. K tomu je třeba vybudovat nádrž o objemu přes 360 tisíc metrů krychlových, tedy válec o průměru 160 metrů a výšce osmnácti metrů.

Panely je možné umístit na střechy domů nebo podél silnic, nádrž se však musí zakopat do země. Podrobnosti o její konstrukci si firma zatím chce nechat pro sebe. »Je to nejcennější deviza celého projektu. Díky její unikátní konstrukci jsme dokázali snížit náklady na vytápění na průměrné hodnoty,« vysvětluje Kopecký.

Návratnost deset let

Systém, který bude dodávat zhruba 60 tisíc gigajoulů tepla pro zhruba šest tisíc obyvatel, vyjde na 180 až 220 milionů korun. Návratnost investice přitom firma Barx Energy nastavila na deset let. Gigajoule tepla pak bude vycházet na 400 korun, což je méně než celorepublikový průměr.

Barx chce obcím dodávat pouze solární teplárnu bez rozvodů tepla a další infrastruktury. Vyhledává tedy obce, které už mají teplovodní systémy a uvažují o náhradě zastaralého nebo neekologického zdroje.

»V současné době jednáme s osmi obcemi v jihočeském kraji,« tvrdí Kopecký. Jejich jména ale nechce prozradit. »Zatím je to velmi citlivé, protože jde o novou technologii a stávající dodavatelé tepla se většinou brání změnám,« vysvětluje.

Do dvou let osm měst

Kdy tedy uvidíme první solární teplárnu tuzemské konstrukce na vlastní oči? Podle Kopeckého by firma mohla zvládnout postavit osm zatím rozjednaných tepláren pro zhruba čtvrt milionu lidí do dvou let.

Bude však záležet na tom, jak rychle získá potřebná povolení. Na několika místech už zastupitelstva mění území plány a firma chce letos na jaře požádat o první stavební povolení.

Otázkou však je, zda se podaří přesvědčit odběratele, že novinka skutečně může dodávat teplo po celý rok.

Bez záložního zdroje se totiž zatím neobejde ani jedna z nejnovějších solárních tepláren v německém Mnichově, která od roku 2007 zásobuje 320 bytů. I tato chlouba německých inženýrů pokrývá spotřebu pouze zhruba z padesáti procent.

Robert Zelenka
Jan Němec

Teplo ze slunce
- Princip solární teplárny je v zásadě jednoduchý. Slunce ohřeje vodu v panelech.
- Ohřátá voda se skladuje v obří podzemní nádrži. Z té se pak zásobuje celý teplárenský systém.
- K »nastartování« elektrárny lze použít mobilní výtopnu, která vodu ohřeje na 90 stupňů Celsia.
- V zimě, kdy je síla paprsků nejnižší, klesne voda v nádrži o 25 až 30 stupňů Celsia. Přes léto se opět ohřeje na požadovaných 90.
- Pro město se šesti tisíci odběrateli je třeba osázet solárními panely plochu deseti hektarů a vybudovat nádrž o objemu přes 360 tisíc metrů krychlových.
- Životnost solární teplárny je plánována na přibližně 30 let.

Zdroj: Barx Energy

Barx Energy
- Společnost vznikla v roce 2008.
- Zabývá se především výstavbou nízkoenergetických domů, výrobou a dodávkami energeticky úsporných zařízení a poradenstvím.
- V Česku chce postavit první solární teplárnu, která se obejde bez dalších zdrojů energie.
- Firma má přibližně 130 zaměstnanců.
- Obrat v loňském roce dosáhl 200 milionů korun.

Zdroj: Barx Energy

Firma chce připojit do dvou let osm obcí, které reprezentují 250 tisíc odběratelů tepla.

400 korun za gigajoule
Tolik bude podle modelového příkladu stát solární teplo.

Vizualizace: Archiv