Peníze pro politiky

Petr Hulinský (ČSSD)

- předseda představenstva Pražské teplárenské: 3 619 250 Kč
- předseda představenstva Pražské energetiky: 1 692 800 Kč
- předseda dozorčí rady PREdistribuce: 1 420 500 Kč

Milan Jančík (ODS)

- člen představenstva Pražské energetiky: 2 430 000 Kč
- člen představenstva TPC Vidoule: 220 000 Kč

Miroslav Poche (ČSSD)

- člen dozorčí rady Pražská energetika: 1 678 500 Kč

Ondřej Pecha (ODS)

- člen dozorčí rady Pražská plynárenská: 1 340 215 Kč
- člen dozorčí rady Pražská plynárenská Holding: 380 033 Kč
- člen dozorčí rady Trade Centre Praha: 64 975 Kč

Údaje jsou za rok 2009

Firmy, kde drží hlavní město 100 procent

Dopravní podnik
Kongresové centrum
Obecní dům
Kolektory Praha
Pražská vodohospodářská společnost

Pražští politici podnikají první kroky ke splnění jednoho z nejhlasitějších předvolebních slibů: že nebudou brát peníze za křesla v dozorčích radách a představenstvech firem ve vlastnictví města.

Radní Aleksandra Udženija, která dostala v ODS za úkol vymyslet, jak toho dosáhnout, už má hotový plán. A souhlasí s ním i primátor Bohuslav Svoboda.

Zastupitelé by podle něj nebrali plat za reprezentaci radnice ve kterékoli společnosti s městskou účastí. Až dosud přitom politici tvrdili, že "zdarma" budou jen ty firmy, jež Praha vlastní ze sta procent - tedy Dopravní podnik hl. m. Prahy, Pražská vodohospodářská společnost, Kolektory Praha, Kongresové centrum a Obecní dům. Návrh Udženije by se týkal několika desítek podniků, v nichž má hlavní město třeba jen desetinový podíl.

Navíc by už zastupitelé nemohli sedět v představenstvech, tato pozice by měla být nově určena výhradně odborníkům a manažerům. "Chceme přejít na německý model, v němž budou zástupci vlastníka, tedy města, pouze v dozorčích radách," potvrdila pro HN Udženija.

"Všechny varianty jsou možné, muselo by se zřejmě jen vyřešit pojištění zastupitelů, protože v dozorčích radách ručí veškerým svým majetkem. Dalším řešením je, že by se peníze, které by zastupitelé dostali, odváděly hromadně na jeden, předem určený charitativní účet," komentoval návrh šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. Ten se "proslavil" před volbami, když vyšlo najevo, že za poslední čtyři roky vydělal na zastupování Prahy přes dvanáct milionů korun, z nichž si většinu nechal.

Kdo ano, kdo ne

Skončit by měla i další praxe, jejímž symbolem je Hulinský - to, když politik sedí v několika firmách najednou. V Hulinského případě se to týkalo společností Pražská teplárenská (předseda představenstva - odměna 3 619 250 Kč za rok 2009), Pražská energetika (předseda dozorčí rady - 1,6 milionu ročně) a PREdistribuce (předseda dozorčí rady - 1 420 500 Kč ročně).

"Nově by to mělo být tak, že zastupitelé budou moci působit jen v jedné, zcela výjimečně ve dvou firmách," řekl místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 15 Pavel Klega.

Zatím však není jisté, že dojde na všechno, co si občanští demokraté připravili. Za sociální demokraty má oblast městských podniků na starosti první náměstek primátora Karel Březina. A ten je k návrhům Udženije rezervovaný: "Slyším to úplně poprvé a nikdy jsme o tom nejednali. Myslím, že by zastupitelé měli být odměňováni, protože je to přece jen práce a oni nesou nějakou zodpovědnost," uvedl Březina. Právě tato výtka navíc často zaznívá i z úst členů ODS, byť neoficiálně.

Měsíční změny

A kdy ke změnám dojde? Určitě ne dříve, než Ústavní soud vynese svůj rozsudek o možném opakování voleb v hlavním městě, což by mohlo být během února.

Pak by měla přijít jako první na řadu pětice čistě městských firem, možná již v březnu. Formálně nepůjde o složitou operaci: radní si během svého pravidelného zasedání odhlasují, že se právě změnili ve valnou hromadu té které pražské firmy a jednoduše provedou změny.

Co se týče společností, v nichž je Praha pouze jedním z akcionářů (například PRE nebo Pražská teplárenská), tam se změny odehrají až za několik měsíců, řádné valné hromady probíhají většinou v létě.