Dost bylo řečí o tom, že mladí nedovedou hospodařit s penězi. Nová generace amerických důchodců ve stále větší míře žije na dluh. Podle nedávného průzkumu CESI Debt Solutions čtyřicet procent penzistů přiznává, že jejich zadlužení v poslední době řádně vzrostlo a že si nedělají starosti s tím, že by museli své dluhy splatit do konce života.

"Nakonec to vypadá tak, že si lidé v jistém věku řeknou: Teď už je pozdě na to s tím něco dělat, už to stejně nejde zvládnout. No a až přijde čas, tak v téhle hře prostě přestanu hrát," zhodnotil výsledky výzkumu viceprezident CESI Neil Ellington.

Roste ale také počet důchodců, kteří museli vyhlásit osobní bankrot, píše americký týdeník Newsweek.

Podle průzkumu mělo při odchodu do penze "značné dluhy" 56 procent dotázaných, jen čtyři procenta se ale kvůli dluhům rozhodla odložit odchod do důchodu.

Podle CESI má dluh z kreditních karet tendenci po odchodu do penze dále narůstat. Na dotaz, proč se zadlužili, uvádí 75 procent výdaje na léčení nebo pohřeb, 39 procent výdaje za dovolenou a cestování, 31 procent výdaje za zábavu a 33 procent náklady na nákup oblečení a klenotů.

Třetina dotazovaných penzistů stále splácí hypotéku a 19 procent půjčku na auto. Čtyři procenta splácejí studentskou půjčku. Zřejmě pro příbuzné, píše Newsweek.

"Lidé se o svých finančních problémech bojí mluvit, zvláště ve svých zlatých letech," říká Ellington.

"Důchod je období, kdy by si měli užívat zaslouženého odpočinku, na který si celý život platí, pravda ovšem je, že mnozí si zkrátka nenašetřili dost. Už si neužíváte, když se topíte v červeném inkoustu."

Svou roli sehrála i ekonomická krize, která mnohé zasáhla ještě před odchodem do penze.

Rodinný dům padne na splátky dluhu

"Mnoho potomků dnes vůbec nemá potuchy, jak špatně jsou na tom rodiče – dokud nezemřou," soudí Ellington.

Podle televizní stanice CNBC tak řadě pozůstalých odpadnou starosti, kdo zůstane v rodinném domě – ten půjde na splátku dluhů.

Důchody a příjmy ze soukromých a zaměstnaneckých fondů jsou věřiteli nedotknutelné. Pokud potomci nejsou ručiteli úvěru, nemají právní povinnost dluhy splácet nad výši majetku rodičů. Kolují ale pověsti o agenturách, které hrají na morální odpovědnost a snaží se peníze získat z pozůstalých zpět.

Podle studie profesora z University of Michigan Johna Pottowa roste počet amerických penzistů, kteří jsou nuceni vyhlásit osobní bankrot. Mezi lety 1991 a 2007 počty takových osob ve věku mezi 65 a74 lety vzrostl o 178 procent. Bankrotující senioři ale tvoří stále pouhých 7 procent všech podání.

Pottow vidí jako jednu z příčin rozšíření kreditních karet.

"I když u starších občanů přispívají k finančním potížím významně výdaje na léčení, převažujícím faktorem se zdá být celková zátěž dluhu z kreditních karet," píše.

"Starší dlužníci mají o 50 procent vyšší dluh z kreditních karet než mladí a zmiňují úroky a poplatky z kreditních karet o 50 procent častěji jako důvod bankrotu."