Podle výzkumu analytické firmy IDC a společnosti Appceleraror věnuje tvorbě aplikací pro iPhone svůj čas 92 procent z více než dvou tisíc vývojářů, kteří se studie zúčastnili. Na druhém místě se o pozornost vývojářů dělí tablet iPad od Apple, na kterém fungují i běžné aplikace pro iPhone, a platforma Android, která pokrývá široké spektrum mobilních telefonů. Těmto zařízením se věnuje 87 procent oslovených vývojářů.

Na výsluní se rychle dostávají také tablety s operačním systémem Android , a to díky úsilí velkých výrobců jako je Samsung, HTC nebo Motorola. O vývoj aplikací pro tato zařízení jeví zájem 74 procent vývojářů, o 12 procent více než v září.

Největším trendem mezi vývojáři mobilních aplikací je cloud computing - využívání počítačové kapacity v datových centrech na internetu. Služby cloud computingu plánuje ve svých produktech využívat 87 procent tvůrců aplikací.Zájem o tuto možnost vzrostl od loňského září o 23 procentních bodů.
 
Mimo hlavní proud
Mimo prioritu většiny oslovených vývojářů jsou méně rozšířené platformy, jako jsou telefony BlackBerry od kanadského RIM a nový operační systém pro mobilní zařízení od Microsoftu Windows Phone 7. Na ústupu je Symbian, který je úzce spojený s mobilními telefony Nokia.

Pro telefony BlackBerry spojené zejména s firemním použitím chce vyvíjet aplikace 38 procent oslovených vývojářů. Pro Microsoft je dobrá zpráva, že pro Windows Phone 7, který je na trhu od října, chce letos nabízet aplikace pouze o dvě procenta méně vývojářů.

Relativně velkou podporu vývojářů má i tablet PlayBook od RIM, pro který chce aplikace nabídnout 28 procent oslovených vývojářů. Další očekávaný tablet od HP s operačním systémem WebOS zaujal 16 procent tvůrců aplikací, o tři procenta více než telefony se stejným operačním systémem.

Operační systém Symbian je na třetím místě od konce se 12 procenty, za ním je pouze 9 procent zájemců o vývoj aplikací pro elektronickou čtečku Kindle a systém Meego, za kterým stojí Nokia. O systém, v jehož budoucnost Nokia věří, má zájem 6 procent vývojářů.