V jižním Súdánu skončilo týdenní referendum, jehož první předběžné výsledky potvrzují vůli tamních obyvatel po odtržení svého převážně křesťanského jihu země od většinově muslimského severu, uvedla v neděli agentura AP. Chartúm již dříve slíbil, že proti osamostatnění nebude. Nový stát by mohl vzniknout v červenci.

V jihosúdánské metropoli Džubě bylo ze 30.000 dosud sečtených volebních lístků 96 procent hlasů pro samostatnost, tři procenta pro zachování územní celistvosti tohoto největšího afrického státu a jedno procento hlasů bylo neplatných, upřesnila AP.

Jedná se o velmi předběžné výsledky, ale naprostá většina pozorovatelů je přesvědčena, že týdenní referendum, které skončilo v sobotu, vyzní jasně ve prospěch odtržení jižního Súdánu. Oficiální výsledky mají být zveřejněny začátkem února

Podle komise pro referendum se účast v lidovém hlasování pohybovala kolem 83 procent ze čtyř milionů oprávněných voličů, podmínkou platnosti byla přitom účast šedesátiprocentní.

"Je vysoce pravděpodobné, že výsledek referenda bude ve prospěch odtržení," avizoval před předběžnými výsledky novinářům americký exprezident Jimmy Carter, který vede misi zahraničních pozorovatelů v jižním Súdánu. Vyjádřil naději, že další vývoj se obejde bez násilí. Očekávají se oslavy obyvatel jihu vzrušených z nové perspektivy.

Sever proti odtržení nic nenamítá

Vládní Strana národního kongresu (NCP) je připravena uznat nový stát. Její politik Ibrahim Ghandour řekl, že se referendum odehrálo "v klidu a přijatelně", takže si umí snadno představit odtržení jihu. "My v NCP výsledek referenda přijmeme a těšíme se na spolupráci s nově vzniklým státem," slíbil.

Prezident Umar Bašír a prezident poloautonomního jižního Súdánu Salva Kiir se prý do několika dní sejdou v Chartúmu a budou jednat o nedořešených otázkách, zejména tedy ropné oblasti Abyei, přesném vytyčení hranic a ropných právech. Právě Abyei je podle analytiků nejpravděpodobnější místo, kde by napětí mezi oběma částmi státu mohlo vyústit v násilnosti.

Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva miliony lidí. Dohoda vyprší právě v červenci.

Osamostatnění jihu by připravilo Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva. Chartúm doposud tvrdí, že proti osamostatnění nebude. Jeho výhodou je fakt, že severem Súdánu vedou ropovody, jimiž se ropa těžená na jihu dopravuje na trhy.