Moskevský soud v pondělí uznal vinným bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského i jeho partnera Platona Lebeděva v procesu, v němž byli oba magnáti obžalováni ze zpronevěry majetku v někdejším koncernu Jukos ve výši stamiliard rublů.

Ostře sledovaný proces, v němž se jedná o krádež 218 milionů tun ropy v letech 1998 až 2003, opozice považuje za politicky vykonstruovaný. Kreml prý chtěl posílit kontrolu nad energetickým odvětvím a svou politickou moc potlačením vlivu stran, které Chodorkovskij zakládal a podporoval.

"Tribunál dospěl k závěru, že Chodorkovskij a Lebeděv ukradli majetek s využitím svých profesionálních funkcí," uvedl hlavní soudce. Mužům také přiřkl vinu za "vyprání" 23,5 miliardy dolarů (452,2 miliardy korun).

Čtení rozsudku asi potrvá několik dní a trest bude oznámen začátkem ledna. Chodorkovskému hrozí šestileté vězení. Obhajoba oznámila, že se proti jakémukoli rozsudku s trestem odvolá.

Kdy výjde bývalý magnát na svobodu?

Soudní výrok kritizovala ve Washingtonu šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. "Tento a další podobné případy negativně ovlivňují pověst Ruska jako země plnící mezinárodní závazky v oblasti lidských práv a zlepšující investiční klima," uvedla Clintonová v prohlášení a dodala, že rozhodnutí soudu "vyvolává vážné podezření, že politické úvahy převážily nad vládou práva".

Vyústění procesu je pro Rusko krokem zpět, řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Podle jeho velvyslance v Rusku Ulricha Brandenburga zesílily obavy západních podnikatelských kruhů.

Otázka podle moskevského politologa Stanislava Belkovského není v tom, jestli Chodorkovskij bude nebo nebude uznán vinným, ale jestli se dostane na svobodu až mu vyprší v roce 2011 první trest. "Tady má soudce Danilkin možnost manévru. Vzhledem k principu pohlcení menšího trestu větším, by tak i poměrně přísný, několikaletý rozsudek mohl znamenat, že příští rok se Michail Chodorkovskij dostane na svobodu," řekl Stanislav Belkovskij.

Kdysi nejbohatší Rus byl již dříve odsouzen k osmi letům vězení za údajné daňové úniky a jeho koncern Jukos pod tlakem státu zbankrotoval.

Chodorkovskij by měl po odpykání nynějšího trestu vyjít na svobodu v roce 2011. Loni v březnu ale začal nový proces. Za údajné zpronevěry ve výši stamiliard rublů obžaloba původně navrhla více než 22 let vězení. Nakonec však rozsah obvinění zredukovala a žádá šest let vězení.

Pokud jí soud vyhoví, vězeň neopustí celu před rokem 2017. Verdikt se čekal již v polovině tohoto měsíce, ale 15. prosince soud oznámení rozsudku na poslední chvíli odložil.

Ve stejném procesu krádeže ropy je od roku 2009 souzen také Chodorkovského někdejší hlavní obchodní partner Platon Lebeděv. Moskevský soud ho také v pondělí uznal vinným.

Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně a za oběť nejmocnějšího ruského politika, bývalého prezidenta a nyní premiéra Vladimira Putina, kterého si prý znepřátelil vlastními ambicemi.

Podle Německa je vyústění procesu pro Rusko krokem zpět, prohlásil v pondělí německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Podle jeho velvyslance v Rusku Ulricha Brandenburga zesílily obavy západních podnikatelských kruhů.

Putin vs. Medveděv

"Svobodu politickým vězňům!", "Rusko bez Putina," skandovali v den vynesení rozsudku přívrženci Chodorkovského před budovou moskevského tribunálu. Policie zatkla nejméně 30 demonstrantů. Ze Západu zazněly obavy i kritika.

Putin, který nevyloučil zájem vrátit se do čela státu při volbách v roce 2012, nedávno označil Chodorkovského za usvědčeného zločince, který má sedět ve vězení. Obhajoba to označila za vměšování do procesu, během kterého podle agentury AP mnoho svědků, včetně vládních představitelů, vypovědělo, že obvinění proti oběma mužům jsou neuvěřitelná, až absurdní.

Putina nepřímo napomenul i Medveděv, když poté v televizi prohlásil, že žádný oficiální představitel nemá právo komentovat proces před vynesením rozsudku. Putin nakonec ujistil, že hovořil o dosavadním Chodorkovského odsouzení, ne o současném procesu.

Dnešní přisouzení viny prohlubuje pochyby, že ruský prezident Dmitrij Medveděv, který prosazuje pokrokové Rusko založené na dodržování práva, vykročí ze stínu bývalého prezidenta a nyní premiéra Putina a zajistí Rusku potřebnou změnu, poznamenala agentura Reuters. Rozsudek podle ní nejspíš ovlivní i ruský finanční trh..