Soud v Moskvě nenadále odložil na konec prosince vynesení rozsudku nad bývalým ropným magnátem Michailem Chodorkovským a jeho společníkem Platonem Lebeděvem.

Někdejší nejbohatší Rus byl původně odsouzen k osmi letům vězení za daňové úniky. Na svobodu měl vyjít v roce 2011, krátce před volbami. Loni v březnu ale začal nový proces, za údajné rozsáhlé zpronevěry ve výši stovek miliard rublů žádá obžaloba 14 let vězení.

Dva týdny na přečtení rozsudku

Rozsudek měl padnout už ve středu, ale soud ho odložil na 27. prosince. Vzhledem k ruské právní praxi tak může případný trest padnout až po novoročních prázdninách. Příčiny odkladu mluvčí soudu neuvedla vysvětlení se nedomohli ani advokáti Chodorkovského a jeho rodiče. Soud ještě v úterý ujišťoval, že čtení rozsudku začne už ráno.

Dav novinářů mohl jen spekulovat, zda soudce Viktor Danilkin nestačil od posledního zasedání 2. listopadu sepsat verdikt, anebo odklad souvisí s plánovanou čtvrteční televizní debatou premiéra Vladimira Putina s občany. Před soudem se sešlo také asi 300 lidí s transparenty požadujících osvobození vězně.

Předpokládá se navíc, že rozsudek nebude přečten během jednoho dne. V prvním procesu trvalo vynesení verdiktu od 15. do 31. května 2005, a to se ve čtení střídali tři soudci. Nyní má stejný úkol zvládnout jediný soudce.

Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně a za oběť nejmocnějšího ruského politika Vladimira Putina, kterého si prý před léty znepřátelil vlastními ambicemi. Ostře sledovaný případ je doma i na Západě vnímán jako lakmusový papírek, nakolik to Kreml se změnami v Rusku myslí vážně.

Medveděvovských 14 let

"Rozsudek ... ukáže cesty vývoje ekonomiky a politiky v Rusku," napsal v komentáři list Vedomosti. "Vypoví o rovnováze sil na nejvyšších příčkách moci, kde padne zásadní rozhodnutí. Jasněji než jakékoliv prezidentské projevy vypoví, zda byrokracie, zejména ze silových resortů, je připravena změnit vztahy k byznysu."

Verdikt z prvního procesu podle komentátora nejen legalizoval rozdělení majetku Chodorkovského ropného koncernu Jukos a připravil o svobodu na 200 pracovníků dříve kvetoucí firmy. Především však ukázkově kruté zúčtování se vzdorným podnikatelem zastrašilo ruský byznys a stalo se i bodem zvratu, odkdy justice slouží k řešení hospodářských sporů mezi firmami a úřady. Počet odsouzených podnikatelů v dalších letech vzrostl o 35 procent a na této úrovni setrvával až do letošní liberalizace prosazené prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Nový přísný rozsudek by nejen udělal kříž nad snahami justici zlidštit, ale "i se vší očividností předvedl omezené pravomoci prezidenta", usoudily Vedomosti a ironicky dodaly, že prokurátoři už nežádají 20 "putinovských" let vězení (tolik původně navrhovala obžaloba), ale pouze "medveděvovských" 14 let. Možný je však prý i kompromis: nejprve soud vynese tvrdý trest, který odvolací instance zmírní.

Obhajoba je sice přesvědčena, že během dlouhého procesu prokázala absurdnost obvinění a nevinu klientů, ale v osvobození příliš nevěří ani advokáti, ani sám Chodorkovskij.

V předvečer verdiktu bývalí západní státníci apelovali na prezidenta Medveděva, aby ukončil "nespravedlivé" pronásledování Chodorkovského, vězeň dostal i prestižní cenu od německých ochránců lidských práv.