Nejmenší vládní strana Věci veřejné nechce, aby bylo v tomto volebním období zavedeno školné na vysokých školách. Delegáti ideové konference VV zavázali v usnesení své ministry k tomu, aby o tom jednali s koaličními partnery z ODS a TOP 09. Mají dohodnout úpravu koaliční smlouvy, která zavedení školného obsahuje.

Školné se má podle usnesení, které předložil ministr školství Josef Dobeš, odložit na další volební období. Zavedeno by tedy mělo být mezi léty 2014 a 2018. Věci veřejné argumentují zmírněním dopadů reforem, které kabinet chystá.

Koalice dohodla zavedení takzvaného odloženého školného. Studenti by mohli školné splácet až potom, co začnou vydělávat.

Sociálně citlivá strana

Dobeš podotkl, že podle smlouvy má být ve školním roce 2012/2013 zavedena síť sociální podpory a v dalším školním roce školné. "Bude to půl roku před volbami," uvedl Dobeš a dodal, že jde i o politickou věc.

Předložit takové usnesení prý Dobeše napadlo přímo na konferenci, na níž si delegáti také odhlasovali, že Věci veřejné budou středovou stranou a budou prosazovat sociálně spravedlivé reformy. "Reflektoval jsem žádosti účastníků," podotkl ministr školství. Pro zahájení debaty se vyslovilo asi 60 procent přítomných delegátů.

Při koaličních jednáních prosazovaly odložené školné ODS a Věci veřejné. TOP 09 požadovala přímé školné. Dobeš nyní nechtěl výsledek jednání s koaličními partnery předjímat. Soudí ale, že zejména u TOP 09 by mohly VV narazit.

Vláda s reformami zaspala, tvrdí Bárta. Do konce března musí být jasno

Vláda by měla podle nejmenší koaliční strany Věci veřejné představit obyvatelům podobu reforem a jejich dopady a přínosy do konce března. Platit by měly od přespříštího roku, řekl v neděli na ideové konferenci VV ministr dopravy Vít Bárta. Kabinet podle něj s reformami zaspal. Na konferenci se mluvilo zejména o důchodové reformě, Věci veřejné v této souvislosti odmítly slučování sazeb DPH.

"Ať důchodová, ať zdravotní, ať daňová reforma jsou od sebe neoddělitelné," prohlásil Bárta, který je pokládán za hlavní postavu Věcí veřejných. Je podle něho nutné sdělit lidem datum, kdy budou o všech změnách informováni. "Toto datum je pro mě konec března. Vláda musí říct, co bude a co nebude," dodal Bárta.

Věci veřejné mají vlastní model důchodové reformy odlišný od varianty, kterou chystá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Základem je snížení odvodů do průběžného důchodového systému a přesměrování jejich části do individuálních fondů. Výpadek má pokrýt sjednocení daně z přidané hodnoty na 19 procentech.

"Reforma nesmí být vytvořena na úkor střední třídy," zdůraznil Bárta. Stejně se vyjádřil také předseda VV Radek John a poslanec Michal Babák. Věci veřejné podpoří přeřazení některých položek ze snížené do základní sazby daně. Budou ale proti tomu, aby se DPH zvýšila na základní potraviny. "Nechceme měnit DPH slučováním sazeb. Chceme překvalifikovat některé zboží a služby do základní sazby, základní potraviny chceme nechat ve snížené," uvedl Babák. Nesmí se také mimo jiné snižovat délka vyplácení důchodů.

Věci veřejné budou podle Babáka naléhat příští rok na ODS a TOP 09, aby bylo zavedené progresivní zdanění. "Je potřeba odstranit daňovou degresi, kdy jsou stopy pro platbu sociálního a zdravotního pojištění," uvedl Babák. Z příjmů nad šestinásobek průměrné mzdy, což jsou i stropy na pojištění, by lidé měli platit podle VV 20procentní daň.

Nejmenší vládní strana bude mimo jiné prosazovat také zrušení dědické a darovací daně a daně z převodu nemovitosti. "Považujeme je za nemravné. Zdaňuje se něco, co již bylo jednou zdaněno," zdůraznil Babák. Příjmy z těchto daní jsou podle něj zanedbatelné a náklady na jejich výběr neúměrně vysoké. Věci veřejné jsou naopak pro zvýšení daně z nemovitosti.

Příští týden Věci veřejné ustaví podle poslance Radka Vysloužila skupinu, která se zaměří na hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny. Údajně není transparentní.