Vláda premiéra Petra Nečase nebude stanovovat termín přijetí eura. "V příštích letech totiž bude pro Česko výhodnější nechat si korunu než přistoupit k jednotné evropské měně," řekl Nečas v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Přistupovat v současné chvíli k euru by byla ekonomická i politická hloupost," uvedl premiér. Česko se podle něj nemusí cítit zavázané přijímat euro za každou cenu.

"Eurozóna se od roku 2003, kdy jsme hlasovali o vstoupení do Evropské unie, zásadně změnila," poznamenal Nečas. Zároveň ale řekl, že v zájmu Česka rozhodně rozpad eurozóny není. Právě na vývoji v zemích platících eurech je podle Nečase závislá i česká ekonomika.

Proti společné měně se jasně vyslovil i člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek, který by nepodpořil případnou žádost České republiky o přijetí do eurozóny. "Osobně bych nehlasoval pro vstup do eurozóny," citovala tento týden Řežábka agentura Reuters.

"Nevidím jediný důvod, proč bychom se měli zavázat ke vstupu do něčeho, co jsme neakceptovali na začátku," narážel Řežábek na to, že eurozóna se od doby, kdy ČR přislíbila, že euro přijme, výrazně změnila.

Zatím poslední zemí, která vstoupí do eurozóny, se v lednu stane Estonsko. Tallin od záměru přijmout euro neodradily ani problémy některých zadlužených zemí této skupiny. O pomoc už muselo požádat Řecko s Irskem, spekuluje se také o sanaci Portugalska či sousedního mnohem většího Španělska.

"Euro prozatím přežije pouze díky dalším anabolickým dávkám financí na úkor dlouhodobého růstu," píše Řežábek v prezentaci, připravené pro přednášku na Vysoké škole ekonomické v Praze.

První razantní ne

Ostatní centrální bankéři se k přijetí společné evropské měny staví také skepticky, ovšem tak razantní výroky z ČNB zazněly poprvé. Na tom, že Česká republika není v situaci, kdy by měla stanovit časový harmonogram vstupu do eurozóny, se například v červnu shodli i Mojmír Hampl a Miroslav Singer, nynější guvernér ČNB.

"V důsledku krize se připravenost ČR na přijetí eura zhoršila," uvedl Miroslav Singer v červnu "Česká republika není připravená vzdát se své měnové politiky, euro není připravené stát se dobrou měnou pro Česko," uvedl podobný názor Hampl.

Jak napsala agentura Reuters, ČR nehodlá v příštích letech podat žádost o vstup do měnové unie. Přitom termín, o kterém se spekuluje, je rok 2016. V posledních dnech se dokonce mluví o tom, že by Česko mohlo požádat o výjimku, aby do eurozóny nemuselo vstupovat.

Prezident republiky Václav Klaus nedávno uvedl - v souvislosti s potížemi Irska - , že nyní v Česku neexistuje žádná zřetelně definovaná skupina lidí, která by doporučovala přijetí eura v "představitelné budoucnosti". Vstup Česka do eurozóny nyní není tématem, dodal prezident.

ČSSD: Debaty o nepřijetí nás poškozují

Otvírání debaty o vypuštění cíle přijmout někdy v budoucnu společnou evropskou měnu by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky poškodilo Evropskou unii i Českou republiku. Sobotka tak reagoval na  Klause, který požádal premiéra Nečase, aby tuto výjimku v Bruselu vyjednal.

Sobotka uvedl, že přijetí jednotné evropské měny je závazek, který Česká republika podepsala při vstupu do Evropské unie. Přístupová smlouva, která tento závazek obsahuje, byla jako jediná schválená referendem, ve kterém se pro ni vyjádřila většina občanů, dodal.

Také ale podle Sobotky platí, že o termínu přijetí rozhodne suverénně Česká republika. "Není stanoven termín pouze závazek, že bude ČR usilovat o přijetí jednotné evropské měny," zdůraznil s tím, tato věc nebude nejméně v příštích šesti letech aktuální. "Já se domnívám, že by bylo velmi nešťastné, kdyby Česká republika nyní začala rozvíjet debatu o tom, že chceme změnit přístupovou smlouvu," uvedl šéf ČSSD. Byla by to podle něj velmi negativní zpráva pro eurozónu, podkopávala by její stabilitu a požadavek by se stal terčem oprávněné kritiky ostatních států EU, dodal.

Někdo by se také mohl podle Sobotky zeptat, zda ČR nechce přijmout euro proto, že se nehodlá zavázat ke snižování rozpočtových deficitů a k rozpočtové disciplíně, která je přirozeně spjata s členstvím v eurozóně. Otvírání debaty o vypuštění cíle přijmout euro by podle Sobotky Českou republiku poškodilo v očích investorů a Evropskou unii nejen v jejich očích, uzavřel šéf opoziční ČSSD.