Bilance zahraničního obchodu Číny skončila v říjnu přebytkem 27,1 miliardy dolarů (asi 477,8 miliardy Kč), což je proti září nárůst zhruba o 60 procent. Oznámila to státní tisková agentura Nová Čína. Přebytek je vyšší, než čekali analytici, a před schůzkou G20, která se bude koncem týdne konat v jihokorejské metropoli Soulu, je to pro Čínu dost nepříjemná zpráva.

Objem vývozu se v desátém letošním měsíci meziročně zvýšil o 22,9 procenta, zatímco dovoz vzrostl o 25,3 procenta.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vývoz vzroste o 23,5 procenta a dovoz o 28,5 procenta, což by dávalo přebytek 25 miliard dolarů.

Tento výsledek ale není v letošním roce rekordní. V červenci dosáhl přebytek čínského zahraničního obchodu 28,7 miliardy dolarů, uvádí BBC. V září byl přebytek16,9 miliardy dolarů.

Obchodní nerovnováha ve světě by měla být jedním z témat nadcházející schůzky G20. Čínu za vysoký obchodní přebytek kritizují vyspělé země v čele se Spojenými státy, které chtějí, aby Čína umožnila rychlejší zpevnění své měny jüan. Po dnešních statistických datech tak má Washington a další země novou munici pro jednání.

Čína zvýšila některým bankám povinné minimální rezervy

Čínská centrální banka nařídila několika největším bankám v zemi, aby zvýšily objem povinných minimálních rezerv o dalšího půl procentního bodu. Agentuře Reuters to dnes řekly informované zdroje.

Čína se obává přehřátí ekonomiky a regulace minimálních rezerv je jedním z nástrojů, jak ovlivnit objem hotovosti, kterou banky poskytují na úvěry.

Na zprávu okamžitě zareagoval akciový trh a hlavní index Shanghai Composite během dne ztrácel až jedno procento. Dolů zamířily hlavně akcie bank a realitních společností. Trh má obavy, že úřady by mohly měnovou politiku zpřísnit ještě víc, aby předešly růstu inflace a vzniku cenových bublin u některých aktiv.

Čína podle odborníků patrně reaguje na krok americké centrální banky (Fed), protože Peking dal už v minulých dnech najevo, že má z postupu Fedu obavy. Američané se minulý týden rozhodli zahájit novou fázi takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, které spočívá v dalším tištění peněz za účelem podpory ekonomiky.

Fed oznámil, že v rámci nového kola QE2, jak se druhá fáze kvantitativního uvolňování měnové politiky zkracuje, do poloviny příštího roku odkoupí dluhopisy americké vlády za zhruba 600 miliard dolarů (asi 10,3 bilionu Kč). Reinvestovat přitom bude i výnosy z papírů, které nakoupil dřív, takže celková částka podpory by se mohla vyšplhat až na 950 miliard dolarů (asi 16,3 bilionu Kč).

Čínský list China Securities Journal minulý týden napsal, že Čína zřejmě bude muset zvýšit základní úrokové sazby, aby dopady americké měnové politiky neutralizovala. Peking se obává, že QE2 podpoří příliv takzvaných horkých peněz, tedy spekulativního kapitálu. A to nejen do Číny, ale i do dalších zemí ve skupině rozvíjejících se trhů.