Ruský prezident Dmitrij Medveděv vetoval jako protiústavní návrh novely zákona o shromážděních, který by značně omezil možnost pořádat opoziční demonstrace a občanské protesty. Prezidentovo rozhodnutí v sobotu oznámil Kreml. Sporný návrh minulý měsíc přijaly obě komory parlamentu, Státní duma a Rada federace.

Návrh by úřadům umožnil po celý rok zakazovat akce, jejichž organizátor už byl administrativně stíhán za pořádání nepovoleného shromáždění. To by podle opozice mohlo znemožnit prakticky jakékoliv demonstrace.

I podle prezidenta šlo o porušení ústavních práv. "Federální zákon týkající se pravidel pořádání veřejných akcí obsahuje ustanovení ztěžující svobodné naplnění ústavního práva občanů pořádat shromáždění, mítinky, demonstrace, pochody a protesty," vysvětlil Medveděv své veto v dopise předsedům obou komor parlamentu.

Medveděv podotkl, že veřejná shromáždění představují jednu z nejúčinnějších možností, jak mohou občané ovlivňovat rozhodování státní moci a místních úřadů. Nicméně dodal, že pravidla pro pořádání mítinků lze vylepšovat.

Zákonodárci navrhli omezení na jaře, původně v reakci na akce moskevských a petrohradských řidičů, kteří vyjeli do ulic s modrými kbelíčky na střechách svých vozů na protest proti modrým majáčkům privilegovaných černých limuzín, razících si cestu v zácpách. Výsady často zneužívají nejen různí hodnostáři, ale i bohatí manažeři.

Podle průzkumu střediska Levada tažení proti majáčkům podporují skoro čtyři pětiny Rusů. Podle sociologů kampaň svědčí i o měnících se postojích vzmáhající se střední třídy vůči dosud všemocnému úřednictvu.