"Tato zpráva upozorňuje na rozmanitost a bohatost druhů amazonského pralesa. Amazonie je nejvýznamnějším jednotlivým místem na Zemi z hlediska biodiverzity. Žije zde deset procent všech známých druhů organismů," uvedl podle CNN Jim Leape z WWF.

Množství položek na předloženém seznamu nových objevů z Amazonie podle zprávy WWF překonalo počet nových nálezů organismů pocházejících ze stejného období z Bornea, Konžské pánve a východní části Himalájí dohromady.

V letech 1999 - 2009 bylo podle WWF v Amazonii popsáno 637 nových druhů rostlin a téměř 500 nových druhů ryb a obojživelníků, včetně 24 dosud neznámých pralesniček (čeleď Dendrobatidae). Některé z těchto pestrobarevných drobných "šípových žab" jsou jedovaté, jejich kožní toxiny jsou dosud využívány původními obyvateli pralesa na hroty šípů a střel do smrtících foukaček.

Mezi 16 nově zaznamenaných druhů ptáků patří například amazonek lysý (Pyrilia aurantiocephala), mezi 55 nových druhů plazů přibyla i dosud neznámá čtyřmetrová anakonda popsaná v Bolívii. Z území tohoto státu pochází i vzácný sladkovodní říční delfín delfínovec amazonský.


V Amazonii bylo popsáno a klasifikováno již několik desítek tisíc druhů rostlin a živočichů. Experti se však domnívají, že mnoho pro vědu neznámých druhů živočichů (především bezobratlých) a rostlin dosud na své objevení čeká.