Svůj hlas ve volbách do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu už do sobotního dopoledne ve většině krajů odevzdala zhruba třetina voličů. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli oslovení volební komisaři. Vyšší volební účast zatím vykazují spíše malé obce, někde nalezlo cestu k urnám i přes 50 procent voličů. Nejaktivněji se dosud jeví voliči v Plzeňském kraji, kde jich do volebních místností zamířila asi polovina. Minulých komunálních voleb v roce 2006 se zúčastnilo zhruba 46 procent voličů.

V Moravskoslezském kraji se volební účast podle informací ČTK po 11:00 pohybovala v průměru až kolem 40 procent. Na jihu Moravy dosud o komunální volby projevilo zájem 41 procent voličů a v senátních volbách hlasovalo 36 procent lidí. K volebním urnám se do 10:00 v okresních městech Zlínského kraje podle předběžných odhadů dostavilo v průměru 38 procent oprávněných voličů. V oslovených pražských městských částech k volbám přišlo už více než 30 procent lidí, podobně jako v Jihočeském kraji.

Zhruba třetina voličů měla kolem 10:00 odvoleno v Libereckém a Středočeském kraji. V Karlovarském kraji dopoledne platilo, že větší, místy i nadpoloviční účast, volební komisaři zaznamenali v menších obcích. Podobně tomu bylo i v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Na Vysočině a v Olomouckém kraji se účast v dopoledních hodinách pohybovala v širokém rozmezí mezi 25 až 40 procenty.

Premiér Nečas volil celou svou stranu

Premiér Petr Nečas (ODS) odvolil v sobotu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Novinářům řekl, že před křížkováním dal přednost volbě celé strany, v jejímž je čele. Doplnil, že ODS je strana, která chce aspirovat na volební vítězství.

"Je tradicí, že v komunálních volbách, vzhledem k velkému počtu malých obcí, zpravidla celkově vítězí různé nezávislé kandidátky. Z těch parlamentních stran bychom chtěli vyhrát a získat i největší počet senátních křesel," řekl předseda vlády a ODS.

Podle něj lidé v komunálních volbách rozhodují o tom, aby byly zodpovědně spravovány jejich obce a města, a také o tom, aby poté nebyli zadlužováni prostřednictvím obcí a měst. "Samozřejmě tam, kde probíhají volby do Senátu, rozhodují také o tom, aby Senát byl schopný korigovat reformy, nikoli je negovat nebo dokonce odmítat," řekl Nečas.

Už v pátek, krátce po otevření volebních místností, se k urnám dostavili prezident Václav Klaus, šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka či předseda komunistů Vojtěch Filip. Předseda nejmenší koaliční strany Věcí veřejných Radek John jako ministr vnitra a šéf volební komise navštívil krátce po spuštění hlasování hned několik okrsků. Až na večer si nechal hlasování lídr koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Policie dosud nemusela řešit v souvislosti s volbami žádný vážnější incident. Z některých míst se ovšem objevují informace o údajném kupování volebních hlasů. Například v Chodově na Sokolovsku, v části města Železný Dvůr, kde žijí hlavně Romové, prý kdosi lidem nabízel 150 korun za hlas konkrétní straně.

Radnice si nechala k případu údajného nabízení peněz vypracovat právní názor a z něho podle členky chodovské volební komise Ivany Sarkányové vyplývá, že nebyl porušen zákon. "Pokud by se k těmto praktikám neznámý muž uchýlil u volební místnost, tak by to porušení zákona bylo. Takhle je to sice neobvyklé počínání a nemusí se nám to líbit, ale nic s tím udělat nemůžeme," uvedla.

Podobné případy policie zaznamenala i v dalších městech, hlavně na severu Čech, například v Krupce na Teplicku. Redaktor ČTK v sobotu před volební místností v Krupce viděl minimálně dva muže, kteří "odchytávali" místní Romy a radili se s nimi. Jeden z nich předal muži ze skupiny tří Romů peníze před tím, než odešli hlasovat. Do volební místnosti v domě s pečovatelskou službou v Krupce podle místní předsedkyně do dopoledne dorazilo téměř 40 procent voličů.