Skončí květnová volební revoluce, nebo bude pokračovat dál? To je hlavní otázka říjnových voleb do obecních zastupitelstev a do Senátu. Pokud revoluce potrvá, zejména na komunální úrovni, může se stát, že se do čela tábora pravicových stran vyšvihne TOP 09.

A začne licitovat, zda by některý z jejích předáků, Miroslav Kalousek či Karel Schwarzenberg, neměl nahradit šéfa ODS Petra Nečase v premiérském křesle. Pro Schwarzenberga by mohlo jít o přestupní stanici pro případný pokus stát se v roce 2013 prezidentem.

Kramářův pád

Zdá se vám podobný scénář divoký? Stačí se podívat do historie. Už jednou, v červnu 1919, obecní volby smetly centrální vládu. V detailech se paralela liší: tehdy se společnost posouvala doleva. Nyní, pod vlivem recese a hrozeb řeckého krachu, jde naopak doprava. Mocenský mechanismus je však obdobný.

Před jednadevadesáti lety koaliční vláda v čele s pravicovým národním demokratem Karlem Kramářem po prvních poválečných volbách do obecních zastupitelstev padla, i když se vůbec nezměnily poměry v parlamentu. Do dvou týdnů nastoupila nová, opět koaliční. Ovšem se sociálním demokratem Vlastimilem Tusarem jako premiérem.

I nyní se volby mohou stát barometrem okamžité síly politických uskupení. Pokud by nové strany, tedy TOP 09 či Věci veřejné, dále posílily, mohou se domáhat většího podílu na celostátní moci.

Jak se zachová Klaus?

Pro Kramáře šlo o překvapení a zvyklosti mu dávaly za pravdu. Jenže společenský tlak byl silnější. A veřejnost vyslyšel Kramářův velký soupeř, prezident Tomáš Masaryk.

Což navozuje otázku, jak se zachová současná hlava státu Václav Klaus. Jeho rozhodování by nebylo snadné. Na jedné straně Karla Schwarzenberga nemusí, na druhé si s Miroslavem Kalouskem rozumí a navíc mu vděčí za znovuzvolení. Zato k ODS, kterou kdysi zakládal, dávno nemá nejsrdečnější vztah.

Masaryk nějakou chvíli uvažoval o úřednické vládě, potom jmenoval řádný kabinet postavený na spolupráci sociální demokracie a agrárníků. Ačkoli ti do té chvíle měli blíže k poraženým národním demokratům. Kramářova strana z kabinetu vypadla, protože se nechtěla smířit s podřadným postavením. Na výsluní politické moci se nikdy nevrátila. Ani Tusar to ovšem neměl snadné - uvnitř strany nebyl oblíbený a domovská pražská organizace dokonce hlasovala o jeho vyloučení.

Další příklad

Komu by se vzpomínka na první republiku zdála vzdálená, existuje jiný vzor.

Sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidlu sestřelil v roce 2004 neúspěch ve volbách do doma podceňovaného Evropského parlamentu. Prohrál jen osobně, ČSSD si tehdy vládu ještě udržela.

Nečas versus Kalousek

Odborníci nyní zůstávají při zemi. Nicméně připouštějí, že premiér Nečas a současná dvojka ve vládě, ministr financí Kalousek, jsou velcí rivalové. Vzájemné vymezování a konflikty mají takříkajíc v popisu práce. Kalousek přitom má daleko větší "tah na branku" a Nečase dávno v ODS kritizují, že tlaku ministra financí nedokáže čelit. V soutěži o většího konzervativce jednoduše prohrává.

Jednou se přitom bude rozhodovat, kdo se stane skutečným lídrem, i pokud jde o samotné strany. "Nikde v Evropě není normální, aby vedle sebe existovalo tolik zhruba stejně silných pravicových uskupení. To se změní," soudí politolog Miroslav Novák. Tím spíše, když ODS a TOP 09 bojují o stejné voliče. Otázkou zůstává jen to, kdy k takovému rozstřelu uvnitř pravicového bloku dojde. Novák si myslí, že až při dalších sněmovních volbách.

Jiní tvrdí, že to bude při prezidentských volbách za tři roky. Někteří se domnívají, že velké změny jsou doslova na spadnutí a čeká se jen na nějaký impulz.

Nemusí být nijak důležité, že podle ústavy není výměna vlády po komunálních volbách nezbytná. Jednoduše může převážit mínění, že není nutné čekat. Zvláště za situace, kdy by se poražená ODS propadla do vnitřních svárů, které by ji paralyzovaly. Vyloučené to není, už v květnu ODS přišla o polovinu hlasů a měla ohromné problémy.

Praha rozhodne

Jak jsou nyní rozdány karty? V Senátu ODS asi utrpí ztráty. Obhajuje devatenáct křesel a na ně si brousí zuby jak TOP 09, tak ČSSD, která usiluje o revanš za zbabrané jaro. Silná senátní pozice by jí umožnila brzdit vládní reformy.

V komunálních volbách to přece jen může dopadnout trochu jinak. Hlavně ve městech si ODS udržela silné pozice, zatímco T0P 09 a zejména VV mohou narazit na fakt, že neměly čas vybudovat politickou strukturu. Proti tomu platí, že Česká republika zůstává pragocentrická a zásadní politický význam má boj o hlavní město.

A jak upozorňuje politolog Daniel Kunštát, nemusí být podstatný číselný výsledek jako to, kdo dokáže sestavit pražskou koalici.

Související