"Předchozí smlouva o ochraně investic s Albánii byla už přes 15 let stará a neodpovídala pravidlům Evropské unie. Proto ji bylo potřeba obnovit a aktualizovat,“ vysvětluje Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu České republiky. "Vedle semináře pro podnikatele jsem o možných investičních příležitostech pro české firmy v Albánii mluvil na pracovním setkání také s vedoucím albánském delegace Enno Bozdem a albánským velvyslancem v ČR Qazimem Tepshim.“

Odstartovalo tak druhé zasedání česko-albánské Smíšené pracovní skupiny vytvořené na základě Dohody o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem hospodářství, obchodu a energetiky Albánské republiky z roku 2008. Na programu je především projednání uvažovaných budoucích českých projektů v Albánii. Předsedou české části Smíšené pracovní skupiny je náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, předsedou té albánské pak náměstek ministra hospodářství, obchodu a energetiky Enno Bozdo.

"Do roku 1988 bylo Československo nejvýznamnějším obchodním partnerem Albánie. Československo - albánský obchod představoval kolem 11 % obratu albánské zahraničně obchodní výměny,“ připomíná Milan Hovorka. "Prostor pro zvýšení současných obchodů s Albánií je tedy opravdu velmi vysoký. Věřím tomu, že naše pracovní skupina a akce, které v jejím rámci pořádáme, k tomu můžou výrazně pomoct.“

Vloni Češi do Albánie vyvezli zboží a služby za bezmála půl miliardy korun, naopak z Albánie k nám zamířilo zboží a služby za necelých 40 milionů korun. Největším vzájemným obchodem posledních let byla loňská koupě jediného albánského distributora elektřiny českou společností ČEZ za 102 milionů eur.

Jiří Sochor
Ministerstvo průmyslu a obchodu