Zahraniční obchod skončil v srpnu s přebytkem 0,5 miliardy korun, což je meziročně o 8,6 miliardy Kč méně. Vývoz podle předběžných údajů vzrostl o 23 procent a dovoz o 30,1 procenta, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad. Na výsledku se nepříznivě podepsal zejména meziročně nižší přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Přebytek tohoto obchodu klesl v srpnu o 6,1 miliardy korun. Deficit obchodu s minerálními palivy se prohloubil o tři miliardy korun, s chemickými výrobky o 1,3 miliardy a s potravinami a živými zvířaty o 0,3 miliardy korun. Naopak nárůst přebytku statistici zaznamenali u obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím a surovinami, a to shodně o 0,7 miliardy korun. U obchodu s polotovary a materiály narostl přebytek o 0,3 miliardy Kč. Bilance obchodu s nápoji a tabákem zůstala zhruba na úrovni loňského srpna, a to s přebytkem 0,3 miliardy korun.

Růst dovozu předstihl vývoz už šestý měsíc za sebou. Vliv na to přitom měla i nízká srovnávací základna loňského srpna. Posílení koruny vůči euru znamenalo vyšší přírůstky vývozu a dovozu v přepočtu na eura než v korunách, naopak kvůli oslabení koruny k dolaru byl růst vývozu a dovozu v dolarovém vyjádření nižší než v korunách.

Výsledek obchodní bilance překonal i naše nejpesimističtější očekávání, komentuje výsledky analytik Jiří Škop z Economic & Strategy Research Investment Banking.

Na druhou stranu byl zaznamenán velmi solidní růst exportů o 23 %, což lze hodnotit z hlediska výkonnosti české ekonomiky kladně.

Z meziměsíčního pohledu a po sezónním očištění jsme svědky dalšího zhoršování obchodní bilance, tentokrát o 2,1 mld. CZK.

Dle očekávání se zlepšila komoditní bilance, zhoršení zaznamenala pak bilance očištěná o komodity.

Letos se přebytek zahraničního obchodu sníží. Zahraniční obchod dosáhl vloni rekordního přebytku 149,6 mld. CZK, letos by měl ovšem zaznamenat zhoršení na 106,9 mld, napsal Škop.