Evropská unie hodlá "zatočit" s někdy poměrně rozšířenou praxí, kdy různé státní orgány v EU platí s výraznými opožděními faktury za odvedenou práci a služby. Obecně by mělo ale v budoucnu platit, že faktury budou muset být zaplaceny do 30 dní, a to i ze strany úřadů.

Už před časem Evropská komise přišla s návrhem normy, která by měla problematiku plateb úřadů upravovat. V úterý se pak na ní dohodl výbor pro vnitřní trh Evropského parlamentu se zástupci členských zemí. To by mělo umožnit schválení v prvním čtení v říjnu.

Na základě unijních pravidel by tak normální doba splatnosti nesměla přesáhnout 30 dní mezi podnikateli, kteří se nicméně mohou dohodnout na navýšení této doby až na dvojnásobek. V případě plateb od úřadů podnikatelům by to až na výjimky mělo být 30 dní.

Podle jedné z členek tohoto výboru Zuzany Roithové potíže s včasným placením mají i úřady v České republice. Konkrétně zmínila například ministerstvo spravedlnosti.

Více než dva měsíce také neplatilo faktury stavebním firmám ministerstvo dopravy, když ministr Vít Bárta tvrdě vyjednával se stavaři úspory u rozestavěných dopravních projektů. Placení do 30 dnů přitom měla vláda v programovém prohlášení.

Kompromis europoslanců a členských zemí ale počítá i s určitými výjimkami. "Vítám, že i Rada (členské státy) souhlasila s naším návrhem na výjimku pro veřejná zdravotnická zařízení, kdy maximální délka platební lhůty bude prodloužená alespoň ze třiceti na šedesát dní," podotkla.

Norma by pak měla stanovit minimální úrok za pozdní platby na osm procent, minimálně by pak dlužník měl věřiteli vyplatit 40 eur (980 korun).

O kompromisu se bude hlasovat v říjnu. Po zápisu do oficiálního žurnálu EU by pak měly členské země dva roky na převedení těchto nových norem do vnitrostátního práva.

Podle statistik z konce srpna platí v letošním roce české firmy v průměru faktury 19 dní po datu splatnosti.

Průměrná doba, za kterou české firmy inkasují peníze od vystavení faktury, vzrostla z 59 dní v roce 2008 na letošních 72 dní. Oproti roku 2009, kdy vrcholila krize, jde ale o mírné zlepšení. Loni to bylo v průměru 77 dní.

Nejdéle po vystavení faktury platí odběratelé na Ukrajině, a to po 264 dnech. Následuje Rumunsko, kde firmy hradí závazky po 107 dnech. Nejlepší situace je naproti tomu v Německu, kde podnikatelé platí po 44 dnech od vystavení faktury.