Dubnová katastrofa prezidentského speciálu u Smolenska se znovu dostává na přední stránky polských médií. Jaroslaw Kaczyński zpochybňuje výsledky pitvy, polští vyšetřovatelé tvrdí, že jim Rusové nepředali potřebnou dokumentaci, a do toho všeho přichází poněkud bizarní zpráva o převezené čelisti a žebru.

Lidské ostatky měl do Polska z místa havárie převézt polský kněz Marek Kiedrowicz, který smolenské letiště navštívil začátkem září s výpravou motorkářů. Tvrdí, že se připravoval na mši, když k němu přišlo několik účastníků výpravy s tím, že na místě našli lidské ostatky.

"Nechtěl jsem je nechávat tam venku, protože tam může přijít každý," vysvětlil Kiedrowicz své rozhodnutí převézt ostatky do Polska, kde je předal vojenské prokuratuře. "Je to otevřený terén, po kterém běhají zvířata," popsal, jak vypadá místo katastrofy. Ostatkům tam podle něho hrozilo zneuctění.

Spory s Ruskem

To, že se na místě neštěstí mohou nacházet ostatky obětí, potvrdil i vrchní vojenský prokurátor Krzysztof Parulski. Dodal, že ještě na konci září na místo odjedou polští archeologové, aby oblast prozkoumali.

Sám Parulski je však nyní často diskutovanou osobou. Bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński totiž už podruhé žádá, aby byl prokurátor vyslechnut. Tvrdí, že je to potřebné k tomu, aby se podařilo rozptýlit pochybnosti, zda ruští patologové pitvu prezidentova těla provedli dobře a zda zkoumali správné ostatky.

"Pokud nedostaneme souhlas k výslechu Parulského, budeme žádat o exhumaci prezidentova těla," tvrdí v listu Rzeczpospolita Rafal Rogalski, advokát Jaroslawa Kaczyńského.

Kritika na adresu Ruska se navíc v posledních dnech ozývá stále častěji. Poláci nekritizují jen provedení pitvy, ale také fakt, že vrak letadla, který nadále leží pod širým nebem a který tu kvůli vyšetřování ještě nejspíš dlouho zůstane, není dostatečně zajištěn.

Civilní, nebo vojenský let?

Spory provází i předání vyšetřovacích dokumentů – poslední z nich měli Rusové předat Polsku v úterý, Varšava si ale stěžuje, že spis zdaleka není kompletní.  "Odjíždím s pocitem neuspokojení, nemáme spoustu věcí, které jsme mít chtěli," řekl k tomu Edmund Klich, polský zástupce v ruské komisi, která se zabývá vyšetřováním leteckých neštěstí.

Stěžuje například na to, že Polsko nedostalo dokumentaci k letišti Severnyj ve Smolensku, kde se neštěstí stalo. Chybí mu tak informace o obsluze letiště nebo o lidech, kteří byli na kontrolní věži.

Jasno není ani v tom, zda se letiště Severnyj řídilo pravidly pro civilní, nebo vojenské lety. Ruská strana trvá na tom, aby se vše posuzovalo podle předpisů pro civilní letectví, podle Poláků se mají brát v úvahu pravidla vojenského letectví. Podle toho se může vyvodit, kdo nese odpovědnost za tragédii.