Ti, kdo si o víkendu pustili ruskou televizi, mohli zažít pocit dejà vu. Po letech chvály všech členů Jednotného Ruska dva federální televizní kanály odvysílaly reportáže, obviňující zakládajícího člena Jednotného Ruska a moskevského starostu Jurije Lužkova z korupce, rozkrádání a ničení historického centra Moskvy.

Konflikt mezi Lužkovem a ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem zjevně přešel do další fáze.

Telekiller znovu na scéně

Na konci panování Borise Jelcina v pozdních 90. letech byl známý pojem „televizní války“. Moderátoři hlavních zpravodajsko-analytických relací v nich vylévali kýble špíny na politické oponenty svých majitelů. Po příchodu Vladimira Putina k moci tato praxe skončila spolu s nezávislostí televizí a nejznámější moderátoři se museli podívat po jiném zaměstnání.

Nyní se jeden z nich, Sergej Dorenko, který měl přezdívku Telekiller, objevil znovu na televizních obrazovkách. A tvrdě zaútočil na moskevského starostu Jurije Lužkova.

Vášnivý včelař

V pátečním pořadu Mimořádná událost na kanále NTV patřícím Gazpromu, obvinil Lužkova z toho, že v čase požárů, které dusily obyčejné Moskvany, se rekreoval v Alpách. „V takové situaci musí být primátor se svými lidmi. Náš má ale radši krávy se zvonečky a holky s pořádným poprsím. A včely,“ prohlásil Dorenko ironicky.

Reportéři totiž také připomněli, že po návratu podepsal Jurij Lužkov dva dekrety. Na léčení dusících se invalidů Moskva uvolnila 105 milionů rublů, na podporu včelstev ale dala 256 milionů. Jurij Lužkov je znám coby vášnivý včelař a jeho popularitě zrovna nepomohlo, že za několik milionů nechal přemístit svá osobní včelstva ze zadýmených oblastí do bezpečí jezer v kalužské oblasti.

Sergej Dorenko také komentoval způsob, jakým se primátorova manželka, majitelka stavební firmy INTEKO Jelena Baturinová, stala nejbohatší ženou v Rusku. Baturinová například i loni, kdy krize paralyzovala stavební průmysl, vydělala 30 miliard rublů, v době, kdy konkurence jen počítala ztráty.

V pořadu mimo jiné zaznělo, že moskevský starosta kritizoval rozhodnutí prezidenta Dmitrije Medveděva pozastavit výstavbu dálnice Moskva – Petěrburg přes chimkinský les proto, že jediná jiná trasa by rozdělila pozemky patřící právě Jeleně Baturinové.

Dělník a kolchoznice

Podle zjištění deníku Kommersant přišel příkaz natočit pořad až ve středu odpoledne, takže tvůrci na něj měli jen o málo více než 24 hodin.

Ukázka z pořadu ruské televize NTV, který kritizuje moskevského starostu Lužkova:

 

V sobotu ale NTV vysílalo ještě další pořad, ve kterém se vyprávělo o tom, kterak moskevská radnice dokázala za rekonstrukci slavného sousoší Dělník a kolchoznice zaplatit čtyři miliardy rublů. Přidal se i státní informační kanál Vesti-24, který odvysílal reportáž o ničení kulturních památek pod záminkou rekonstrukce.

„Je to jasný útok Kremlu. Všechny televize kontroluje administrace prezidenta a konkrétně zástupce ředitele Alexej Gromov. Bez jeho schválení se nemůžou měnit ani moderátoři, o podobných pořadech ani nemluvě,“ řekla HN analytička médii Jelena Rykovceva.

"Systém v zásadě funguje"

O politickém konci 72-letého Jurije Lužkova, který stojí v čele ruského hlavního města se spekuluje již několik let, nynější krize se ale zdá být nejvážnější. Jenže zbavit se starosty není tak jednoduché. „Přes Lužkova tečou obrovské peníze. Kreml se z něj nyní snaží dostat garanci, že se nebude bránit postupnému předání moci. Každý sice ví, že se v Moskvě krade, ale systém v zásadě funguje. Pokud by Lužkov odešel ve zlém, tak by se to mohlo rozpadnout,“ tvrdí populární blogger Anton Nosik, který Lužkova dlouhodobě kritizuje.

Podle jiných jde ale o koflikt mezi prezidentem Medveděvem, který se snaží již delší dobu Lužkova poslat do výslužby, a premiérem Vladimirem Putinem, který se ho zastává.

„Jenže to by nevysvětlovalo proč se to dostalo až do televize. Podobných zákulisních bitev souběžně zuří několik desítek, informační války ale dnes ztratily smysl, veřejnost stejně nemá žádnou šanci ovlivnit rozhodnutí elit,“ krčí rameny moskevský politolog Alexandr Morozov.