V Polsku mají v počítačích jejich uživatelé pirátské programy v hodnotě průměrně asi 5000 zlotých (31.300 Kč), vyplývá z analýzy firmy Mediarecovery. Počítačové pirátství se v Polsku opět dostalo do centra pozornosti v souvislosti s mezinárodní protipirátskou akcí z minulého týdne.

Polský rekord drží jistý student z města Tarnowskie Góry na jihu země, který měl v počítači pirátské programy v hodnotě 3,6 milionu zlotých (přes 22,5 milionu korun). Podobně jako v Česku se v Polsku nejčastěji nelegálně používají operační systém Windows, populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, počítačové hry, filmy a hudba.

Podle organizace Business Software Alliance je 54 procent počítačových programů používaných v Polsku ilegálního původu, v České republice je to 37 procent. Poláci používají pirátský software v hodnotě 506 milionů dolarů (zhruba 9,8 miliardy korun).

Cílem policistů v rámci mezinárodního zátahu proti počítačovým pirátům z minulého týdne byla v Polsku katovická Slezská polytechnika, kterou list Dziennik-Gazeta Prawna dnes nazval "pirátským srdcem Evropy". Policisté na této vysoké škole našli 20 nelegálních serverů, které byly ukryty ve zvláštních místnostech. Policie při akci zabavila pevné disky s celkovou pamětí až 150 terabytů a zadržela šest lidí, část z nich se k počítačovému pirátství přiznala. V Polsku za to hrozí až pět let vězení.

V Česku policie tentokrát nikoho nezatkla, za údajnými internetovými piráty se vydala na pražské strahovské koleje, kde proti nim zasahovala už v minulosti. Také v Polsku muži zákona v rámci akcí proti počítačovým pirátům v uplynulých letech provedli několik velkých zátahů na studentských kolejích.