Zdravotnictví zdarma, žádná daň z příjmu... Nebo dotace na pořízení si druhé, třetí či dokonce čtvrté manželky. I takovou výhodu pro své obyvatele připravuje bohatý Kuvajt. Bojuje totiž se stále rostoucím počtem neprovdaných žen.

"Musíme řešit problém svobodných žen, vdov a rozvedených. Chceme přimět lidi, aby zformovali nové rodiny," vysvětlil poslanec Fajsal Duvajsán, který návrh v parlamentu představil.

Stát se o své Kuvajťany prakticky stará od kolébky do hrobu - jen za to, že se ožení, dostane každý dotaci v přepočtu 274 tisíc korun a dům. Na každé své dítě pak dalších téměř šest tisíc korun měsíčně.

A ani v práci se nepředře. Ti, kteří sedí ve státním úřadě, což je asi osmdesát procent občanů, obvykle zavřou dveře své kanceláře už před druhou odpoledne. Deset procent Kuvajťanů přiznává, že nepracuje ani jednu hodinu.

Neprovdané, čtyřicetileté, rozvedené, vdovy...

Stejně jako v Kataru nebo Saúdské Arábii se ale i zde vyskytl problém vysoké rozvodovosti a ambiciózních žen. Ty teď tvoří nebývale silnou vrstvu neprovdaných. Bez manžela je dokonce 35 procent žen v produktivním věku. (V Bahrajnu a Spojených arabských emirátech rovněž, v Saúdské Arábii třicet procent).

Kuvajťané zvažují poskytnout dotaci každému muži, který se znovu ožení a doloží k tomu souhlas stávající první manželky. Ženy, z nichž si vybírá, však musejí buď být nikdy neprovdané a starší čtyřiceti let, případně rozvedené či vdovy.

Propagací polygamie chtějí problém řešit i okolní země Perského zálivu. Islám povoluje muži mít až čtyři manželky, musí však doložit, že je schopen je finančně zajistit.

Kde na to vzít, místní vláda neřeší. Na rozdíl od "proškrtané" Evropy Kuvajt hlásí rekordní přebytky - jen letos to bylo přes dvacet miliard dolarů. Světová banka ale varuje, že jeho sociální systém do budoucna představuje velké finanční riziko. Čtyřiadevadesát procent národního příjmu plyne pouze z prodeje ropy.