Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí nevzrostla o 2,4 procenta, jak americké ministerstvo obchodu předběžně uvádělo, ale jen o 1,6 procenta. Ministerstvo v páteční revizi uvedlo, že příčinou úpravy byl vyšší obchodní deficit způsobený nejvyšším nárůstem dovozu za 26 let.

Výsledek po úpravě je přesto lepší, než trh očekával. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se hrubý domácí produkt Spojených států zvýšil jen o 1,4 procenta. Za první tři měsíce roku americký HDP vzrostl o 3,7 procenta.

Zpomalování hospodářského růstu je politickou výzvou pro administrativu prezidenta Baracka Obamy a Demokratickou stranu dva měsíce před volbami, které by mohly změnit rozložení sil v Kongresu ve prospěch republikánů, napsala agentura Reuters.

Fed je připraven zasáhnout

 

Centrální banka Spojených států (Fed) je podle svého šéfa Bena Bernankeho připravena učinit další kroky k podpoře ekonomiky, pokud by ekonomika začala stagnovat a objevily se signály, že spotřebitelské ceny klesají. Dodal, že ekonomika podle něj nyní zpomaluje výrazněji, než se čekalo.

"Měnový výbor je připraven poskytnout další peněžní pomoc prostřednictvím nekonvenčních opatření, pokud to bude nezbytné, zvláště v případě, že se výhled výrazně zhorší," uvedl Bernanke ve svém projevu na konferenci Fedu.

Centrální bankéři se sejdou v Jackson Hole

V americkém horském letovisku Jackson Hole se v pátek sejdou představitelé předních centrálních bank světa a jednat budou o vyhlídkách globální ekonomiky. Na každoroční schůzce, kterou pořádá Federální rezervní banka z Kansas City, se bude patrně hovořit o další podpoře hospodářství a zřejmě také o zpevňování japonské měny.

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet do USA přijede se starostmi s dvourychlostním oživením v eurozóně, které komplikují členské země na periferii hospodářského seskupení. Guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa se zase potýká s posilováním japonského jenu, jehož kurz nedávno vystoupal na nejvyšší úroveň za posledních 15 let. Podle analytiků je ale velmi nepravděpodobné, že by centrální bankéři eurozóny a USA vyslyšeli požadavek Tokia a přistoupili na koordinovanou intervenci za snížení kurzu jenu.