Hypotéky v Česku

4,92 procenta
je průměrná sazba, za níž v Česku banky poskytovaly hypotéky občanům letos v červnu. Meziročně klesla z 5,55 procenta.

8,22 miliardy korun
poskytly české banky občanům na hypotékách v červnu. Je to o 0,11 miliardy víc než před rokem, ale o 10,5 miliardy míň než v rekordním červnu roku 2007.

1,7 milionu korun
je v současné době průměrná výše hypotéky.

Zdroj: Hypoindex.cz

Sílící konkurenční boj o podíl na trhu hypoték donutil ke zlevnění i největší banku v zemi z pohledu počtu klientů, Českou spořitelnu. Ta včera snížila svoji základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí cena hypoték, o tři desetiny procentního bodu na 4,59 procenta. Klientům, kteří splní další podmínky, nabídne další zvýhodnění, takže se klienti mohou dostat až na 3,59 procenta ročně. Akce platí do 28. října letošního roku.

Podle finančních poradců ale není nabídka tak výhodná, jak se na první pohled zdá. A spořitelna tím jen potvrzuje trend, že snaha prodat značně prohloubila rozdíl mezi sazbami, které banky inzerují na svých letácích a plakátech, a těmi, které klient skutečně dostane.

"Inzerovanou sazbu 3,59 procenta dostane jen velmi malý počet klientů," říká specialista společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Podmínkou je, že klient má u banky účet a přijde mu na něj jedna měsíční platba ve výši alespoň 1,5násobku měsíční splátky a zároveň klient uskuteční čtyři libovolné odchozí platby. Spořitelna si navíc podle Ostatka peníze vybere jinak. "Třeba na poplatku za správu úvěru, který činí 200 korun, a rovněž na pojištění, jež si klient musí uzavřít, aby lepší úročení dostal. Při průměrné hypotéce pojistka navýší splátku o víc než 560 korun," dokládá.

Další nepříjemnou podmínkou sazby 3,59 procenta je, že klient musí u banky zůstat minimálně 20 let a vzít si pětiletou fixaci úrokové sazby. Pokud se rozhodne odejít předčasně, byť v období konce fixace, musí bance doplatit úrokové zvýhodnění, které dostal. Sankce se tak může vyšplhat do desetitisíců. Při splátce mimo fixaci pak banka naúčtuje další sankce, které stanovuje individuálně.

Velký rozdíl mezi reklamou a skutečností potvrzují i údaje ze serveru hypoindex.cz, jenž monitoruje sazby, za které v Česku banky poskytují hypotéky pro občany. Přestože řada červnových akčních nabídek začínala trojkou nebo byly těsně nad hranicí čtyř procent, průměrná sazba v červnu činila 4,92 procenta ročně.

Zlevňovat budou i další banky

Razantní krok spořitelny by přesto mohl motivovat k zlevňování nebo akcím další banky. "Možná, že na některých určitých produktech budeme na nabídku spořitelny reagovat v nejbližší době. Zatímco donedávna si banky konkurovaly především na produktech, teď si stále ostřeji konkurují úrokovou sazbou," řekl Jan Sadil, šéf Hypoteční banky, která je dnes jedničkou na trhu hypoték.

Eso v rukávu má i Komerční banka. "Na konec srpna připravujeme akční nabídku na hypotéky, doplněnou řadou produktových novinek, o jejíchž detailech teprve budeme informovat," řekla Monika Truchliková, zástupkyně výkonného ředitele pro marketing a business development Komerční banky. Přesto podle ní bude vývoj sazeb na hypotékách spíš stagnovat. "V rámci konkurenčního boje ale banky budou přicházet s různými akcemi," řekla.

Přestože hypoteční trh částečně ožil, poslední čísla prodejů jsou stále hluboko pod úrovní roku 2007. Zatímco před třemi roky v červnu poskytly české banky hypotéky za 18,72 miliardy korun, letos v červnu jen za 8,22 miliardy. To je méně než polovina.