Celkové dotace určené tuzemským zemědělcům letos kvůli vládním úsporám klesnou meziročně o 740 milionů korun na 28,92 miliardy korun. V roce 2009 tyto dotace činily 29,66 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství ještě v letošním roce ušetří na investicích, provozních nákladech a dotacích pro zemědělce dohromady 1,288 miliardy korun. Novinářům to v pondělí řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Agrární komoře se plánované krácení dotací nelíbí, protestní akce ale zatím neplánuje.

Fuksa připomněl, že finanční částka určená na dorovnání přímých plateb měla letos podle původního vládního zadání klesnout o 980 milionů korun, nakonec se ale MZe podařilo úbytek snížit na 880 milionů korun. Národní doplňkové platby k přímým podporám EU budou letos podle údajů MZe vyplaceny v celkovém objemu 3,18 miliardy korun, což je o 2,32 miliardy korun méně, než by podle přístupové smlouvy k Evropské unii mohlo být teoreticky vyplaceno.

Na straně svých běžných výdajů MZe letos podle Fuksy uspoří 360 milionů korun. Na mzdách a pojistném hodlá ministerstvo a jeho podřízené organizace ještě do konce letošního roku ušetřit 70 milionů korun.

Agrární komora: Je to nefér

Prezident Agrární komory Jan Veleba dnes sice ocenil snahu ministra Fuksy, který zredukoval plánované snížení doplňkových plateb z původního 980 milionů korun na 880 milionů korun, jedním dechem ale krácení těchto dotací označil za nefér. Peníze jsou totiž podle něj vzaty z částky 4,5 miliardy korun, kterou se podařilo zemědělcům s předchozí vládou Jana Fischera na letošek dohodnout. Veleba tvrdí, že tato částka přitom tvoří pouze 62 procent ze sumy 7,2 miliardy korun, kterou by farmáři mohli od státu na plné dorovnání plateb teoreticky inkasovat. "Těch 880 milionů korun tedy představuje téměř 20 procent této částky (4,5 miliardy korun)," upozornil Veleba.

Stejně tak jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU až po roce 2004, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám, známým také pod jménem top-up.

Zemědělci s protesty vyčkají

Dorovnání přímých plateb je pro zemědělce velmi citlivé téma, kvůli němuž neváhají vyjít do ulic. Například loni v prosinci jich proti plánovanému krácení plateb v Praze demonstrovalo na 4000. Zásluhou zejména levicových poslanců sněmovny následně přiteklo do rozpočtu MZe 1,5 miliardy, jak rolníci požadovali.

Zemědělci po dnes oznámeném krácení dotací zatím žádné protesty neplánují a chtějí vyčkat, jaké úspory MZe naplánuje na příští rok. Veleba tvrdí, že podle neoficiálních informací je jednou z variant i ta, že na dorovnání plateb MZe příští rok nedá ani korunu. "Byla by to daleko vážnější situace. Budeme proto jednat a pak to vyhodnotíme," uvedl Veleba.

MZe podle Fuksy předpokládá, že i přes letošní pokles celkových dotací pro zemědělce meziročně o 2,5 procenta vykážou farmáři lepší hospodářský výsledek než loni. Fuksa svůj optimismus opírá o aktuální ceny klíčových zemědělských komodit, které meziročně výrazně vzrostly. Například cena potravinářské pšenice je podle něj meziročně vyšší o 41,5 procenta, krmné pšenice o 39,8 procenta a řepky o 29,4 procenta.

Fuksa ovšem zároveň upozornil, že výnosy kvůli nepříznivému počasí nakonec nebudou tak velké, jak se ještě v červenci očekávalo. MZe proto počítá s tím, že část úspor ve vyplácených dotacích bude vázána na vývoj sklizně. Podle Veleby je teprve sklizeno zhruba 40 procent ploch a ztráty na úrodě se každým dnem zvyšují. "Je už jasné, že příroda si letos vezme velký kus úrody," upozornil Veleba, podle kterého tak nelze dopředu kalkulovat, že vyšší cena komodit nahradí výpadek dotací a přispěje k lepšímu hospodářskému výsledku českého zemědělství.

Vláda v červenci schválila zmrazení výdajů ministerstev v celkové výši 10,2 miliardy korun. MZe má z této částky ušetřit 1,29 miliardy korun, přičemž další úspory lze podle Fuksy očekávat i v příštím roce, a to rovněž v oblasti dorovnání přímých plateb. "Chceme omezit byrokracii, odstranit duplicitu ve státní správě a také vyvinout tlak na dodavatele v celém rezortu. To si však vyžádá několik měsíců intenzivní práce," podotkl Fuksa, podle kterého by úspory neměly ohrozit již zahájené investice a protipovodňová opatření.

České zemědělství je od vstupu země do EU díky dotacím v zisku, v posledních letech před vstupem končil obor ve ztrátě. Přestože celkový objem dotací do zemědělství a příbuzných oborů byl v loňském roce rekordní a přesáhl 44 miliard, klesl v důsledku ekonomické krize a pádu cen komodit zemědělcům zisk na 3,17 miliardy korun. Byl tak nejhorší od vstupu země do EU.