Vláda ve středu zaujala nesouhlasné stanovisko k návrhu poslanců ČSSD, podle nějž by se pro volby do zastupitelstva měla Praha stát opět jedním volebním obvodem. Návrh zákona byl reakcí na předvolební tah pražské ODS, která většinou svých hlasů prosadila rozdělení metropole na sedm volebních obvodů. Bez ohledu na stanovisko vlády návrh projedná parlament.

Pražské zastupitelstvo o změně volebních obvodů rozhodlo v polovině června. Opozice to označila za volební inženýrství, které uškodí malým stranám, protože zvýší počet hlasů, které budou potřebovat na získání jednoho zastupitele.

Proti rozdělení Prahy na sedm obvodů protestovaly především menší strany, podle nichž jde o "hrubé porušení demokratických pravidel hry". Strana zelených, ČSSD, KDU-ČSL, SNK ED a Věci veřejné tvrdí, že rozdělení Prahy vyhovuje především ODS, která také změnu v zastupitelstvu prosadila. V minulých volbách se v metropoli volilo v jednom obvodu.

Pět stran spolu se třemi Pražany podalo návrh na zrušení nového uspořádání. Nejvyšší správní soud však v pondělí rozdělení Prahy do sedmi obvodů potvrdil a návrh na zrušení zamítl jako nedůvodný.

Odpůrcům změn se nepodařilo prokázat to, že rozdělení do obvodů skutečně může poškodit menší strany. Nelze prý dopředu předvídat, jaký bude konkrétní výsledek voleb a jak se vytvoření obvodů projeví na voličských preferencích. Ukážou to až volby.

Vedení Prahy vysvětlovalo změnu například snahou o zpřehlednění a zjednodušení volebních lístků. Kvůli rozdělení Prahy na sedm obvodů najde každý volič místo 1500 jmen na lístku jen 180 kandidátů. Podle magistrátu změna také zvýší šance na volební úspěch lokálních uskupení a umožní prosazování témat důležitých pro jednotlivé pražské části. Dalším uváděným důvodem byly ekonomické úspory.