Řecko plní podmínky dohodnuté s mezinárodními věřiteli, a může tak čerpat další část záchranného úvěru. Rozhodla o tom ve čtvrtek inspekce Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB). Inspektoři v Aténách dva týdny zkoumali, zda tamní vláda činí dostatečná úsporná opatření, k nimž se zavázala výměnou za úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Inspekce je s dosavadním průběhem reforem spokojena, vyzvala však Řecko, aby nepolevovalo v reformě bankovního sektoru a trhu energií, stejně jako v reformě veřejné správy. S další části úvěru v objemu devět miliard eur už ale prý Řekové mohou počítat. Peníze dostanou v září.

Hodnocení, které se Řecku od zmíněných institucí dostalo, je zatím nejpříznivější za dobu, co se Řecko potýká se současnou dluhovou krizí. Přestože určitá rizika přetrvávají, Atény podle inspekce asi splní letošní plán snížení deficitu.

"Na to, že se Řecko zavázalo k natolik ambicióznímu programu, podmínky plní podle dohody," řekl agentuře Reuters šéf řecké mise MMF Poul Thomsen. Pokračovat v reformách je ale nutné, na což Atény upozornil také prezident ECB Jean-Claude Trichet. "Neznamená to, že už nemusejí pokračovat v tvrdé práci," řekl Trichet ve Frankfurtu, kde se účastnil zasedání bankovní rady ECB k úrokovým sazbám. Ty nechala ECB beze změny.

Úspěšné završení reforem je nezbytným předpokladem k tomu, aby se Řecko mohlo už příští rok vrátit na mezinárodní trhy a půjčovat si peníze tam. V červenci se Aténám sice vcelku snadno podařilo prodat krátkodobé cenné papíry, dlouhodobé dluhopisy ale podle podmínek záchranného úvěru emitovat ještě nemůže.

Atény teď budou muset v první řadě uvolnit trh energií, a to tak, aby to stihly do konce roku. Co se týče bankovního sektoru, vláda nyní připravuje strategickou revizi úvěrových institucí, kterou chce provést v září.

Problémy Řecka začaly loni na podzim, kdy nová vláda socialistů odhalila mnohem horší stav veřejných financí, než jaký přiznávala předchozí konzervativní vláda. Ratingové agentury srazily hodnocení spolehlivosti země splácet závazky hned o několik stupňů, což vedlo k tomu, že se velcí investoři otočili k Řecku zády.

Situace se vyhrotila natolik, že Řecko mělo problém uhradit v květnu splatné závazky. Krátce předtím se proto země dohodla na podmínkách zmíněného záchranného úvěru. Výměnou za jeho přijetí musí snížit výdaje, aby dalo veřejné finance co nejdříve do pořádku. Nutné je například zvýšit věk odchodu do důchodu, snížit počet státních zaměstnanců a omezit výdaje na sociální zabezpečení.