NEDĚLE

Požáry se šíří nejen v evropské části Ruska, ale i na Dálném východě. Podle místních úřadů se plocha lesů zachvácených plameny během posledních 24 hodin zvětšila na více než trojnásobek, z 31.100 hektarů na 99.200 hektarů. Nejprudčeji se požáry rozšířily na Kamčatce, kde hoří 76.300 hektarů lesa. Plameny se přiblížily i jadernému středisku Sarov.

Tajga, tundra a pastviště hoří i na Čukotce, v Magadanské oblasti a Jakutsku. Místní osady však podle úřadů nejsou v ohrožení. Deště v dalších končinách, Chabarovském a Přímořském kraji a v Amurské oblasti, uhasily místní požáry. Celkem na Dálném východě oheň poničil více než 153.000 hektarů lesů a skoro 360.000 hektarů dalších ploch.

Oheň neslábne v centrálním Rusku, Povolží a na Urale, kde v uplynulých dnech zahynuly na tři desítky lidí a plameny zcela zničily téměř 1300 domů a vynutily si evakuaci tří tisícovek lidí. V sobotu požáry zuřily na ploše 120.000 hektarů.

Například ve vsi Vjazovka v Uljanovské oblasti shořelo 19 domů a bez střechy nad hlavou tak zůstalo 13 lidí. Podle místních obyvatel nejprve hořela jen rašeliniště v okolí vsi, ale pak plameny přeskočily na domy. Ve vsi žijí jen starší ženy. Když zavolaly hasiče, domy už hořely.

Místní gubernátor nařídil poskytnout po 200.000 rublech (asi 125.000 Kč) každé postižené rodině a dalších 20 milionů (asi 12,5 milionu Kč) na nákup hasičské techniky.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu ještě v sobotu oznámil, že situace s požáry se komplikuje v 17 z více než 80 regionů země. Za zvláště nebezpečné ministr označil ohnivé smrště, které se šíří korunami stromů rychlostí až 100 metrů za vteřinu. "Ohnivá smršť přeskočila jezero o velikosti 250 metrů jako louži. Za šest hodin se plocha požáru rozrostla na 82.000 hektarů," prohlásil o situaci v rozsáhlé oblasti kolem města Nižnij Novgorod, kde musela zasahovat i letadla, aby oheň neohrozil jaderné středisko Sarov ležící asi 400 kilometrů východně od Moskvy. Centrum se zaměřuje na výrobu jaderných zbraní.

SOBOTA

Přímo ohroženo ohněm je na 200 měst a obcí, desítky lidí zahynuly a škoda se podle neúplných a zdaleka ne konečných údajů blíží pěti miliardám rublů (víc než třem miliardám korun).

Do bojů s požáry se zapojilo na čtvrt milionu lidí. Předseda vlády Vladimir Putin povolal armádu a nařídil všem úředníkům státní správy, aby v sobotu i v neděli nastoupili do práce. Požár usmrtil přes 30 lidí, zcela zničil téměř 1300 domů, evakuováno bylo na 3000 lidí. Nejvíce je postiženo okolí Moskvy, města Voroněž a Nižnij Novgorod a Mordovská republika ležící jihovýchodně od Moskvy.

Úřady v sobotu odpoledne začaly evakuovat některé čtvrti města Togliatti na Volze. Do města byla omezena dodávka plynu a elektřiny. V Rjazaňské oblasti požár zachvátil rozsáhlou Okskou rezervaci, kde hašení komplikuje fakt, že v rezervaci nejsou žádné silnice a letecký zásah je riskantní kvůli dýmu. Na celém území evropské části Ruska úřady registrují na 22.000 ohnisek požárů.

Řádění ohně v Rusku vyvolaly dlouhotrvající extrémní teploty, které meteorologové nezaznamenali od začátku soustavných měření v roce 1880. Oheň se vzhledem k silnému větru rychle šíří a ohrožuje hlavně ruské vesnické domy, vybudované většinou ze dřeva. Podle předpovědí počasí by se v Rusku situace během nadcházejícího týdne mohla ještě zhoršit.

Rozsáhlé požáry ničí Rusko

Počet oblastí a republik Ruské federace vyhlášených za krizové dosahuje sedmnácti a rychle se zvyšuje. Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu v sobotu moskevskému rozhlasu řekl, že velká ohniska požárů hasiči likvidují i v Karélii u polárního kruhu.

Posádka auta se u Nižného Novgorodu snaží ujet z ohnivé pasti

Šojgu řekl, že oheň se na některých místech šiří rychlostí až 100 metrů za minutu. Jako příklad uvedl situaci nedaleko Nižného Novgorodu, kde během šesti hodin vzplál les na ploše 86.000 hektarů. Vichr je tak silný, že hořící stromy vytrhává i s kořeny.