Čtyři výbuchy otřásly ve středu Baksanskou vodní elektrárnou v Kabardino-Balkarské republice na Severním Kavkaze. Do elektrárny vniklo brzy ráno teroristické komando, které zabilo dva strážné a zbilo další tři zaměstnance a poté odpálilo čtyři nálože. Pokus o pátý výbuch selhal.

Exploze způsobily požár ve strojovně, ten se však už podařilo uhasit a podle společnosti RusHydro nehrozí obyvatelům v okolí žádné nebezpečí.

Národní protiteroristické centrum už podle agentury RIA Novosti stanovilo okruh podezřelých a zároveň posílilo ochranu dalších vodních děl. Zdroje z bezpečnostních složek také agentuře řekli, že může jít o koordinovanou akci, neboť výbuchům v elektrárně předcházel útok na policejní stanici. Společnost RusHydro už také posílila ostrahu dalších vodních děl v zemi.

Kabardino-Balkarie patří ve srovnání s nedalekým Čečenskem, Ingušskem a Dagestánem k těm relativně klidnějším na Kavkaze, i tady však působí teroristické skupiny.

Vodní elektrárna na řece Baksan má výkon 25MW, v provozu je od roku 1936. Exploze poškodily pouze strojovnu, díky rychlé reakci personálu nejsou okolní obyvatelé nijak ohroženi. Není však jasné, kdy se podaří elektrárnu znovu spustit, neboť dovnitř strojovny se zatím pracovníci nemohou dostat.

Útok na Kavkaze přichází necelý rok poté, co v zemi vyvolal velké pozdvižení výbuch na Sajano-Šušenské vodní elektrárně, která leží na Jeniseji a která má výkon 6400MW. Při neštěstí způsobeným zřejmě nedostatečnou údržbou tehdy zemřelo 75 lidí, opravy potrvají kolem čtyřech let a budou stát přes 30 miliard rublů (asi 19 miliard korun).

Související