Ocejchovat úplatkáře v Rusku se chystá navrhnout nacionalistická strana Vladimira Žirinovského, aby tak dodala nový dech tažení proti korupci. Znamení hanby by se podle návrhu, který zatím koluje v poslaneckém klubu strany, nemělo jako ve středověku vypalovat žhavým železem, ale tetovat.

Podle zákonodárců by se delikventům odsouzeným za poskytnutí či přijetí úplatku mělo vytetovat na vnější stranu levé dlaně písmeno "K" (jako korupčník) o velikosti tři krát dva centimetry. Zaměstnavatelé by tak hned věděli, s kým mají tu čest, a tak by se úplatkáři mohli brzy dočkat faktického zákazu výkonu důležitějších funkcí. Až dosud se totiž tresty za korupci po čase z rejstříku vymazávají.

Návrh je podle agentury Interfax dílem Žirinovského syna, šéfa poslaneckého klubu Igora Lebeděva a jeho kolegy Sergeje Ivanova. Už dokonce požádali vládu a nejvyšší soud o připomínky, aby návrh mohli předložit Státní dumě, tedy poslanecké sněmovně. V ní Žirinovského strana sehrává roli opozice, i když její poslanci mnohdy hlasují shodně s vůlí Kremlu.

Medveděv: Bojovat proti korupci se nedaří

Nové tažení proti korupci, jejíž rozměry ohrožují ruskou společnost, vyhlásil prezident Dmitrij Medveděv krátce po svém nástupu do nejvyššího úřadu v květnu 2008. Nedávno ale šéf státu připustil, že se dosud nepodařilo dosáhnout významnějších úspěchů a se stavem věcí jsou vlastně všichni nespokojení: občané, státní činitelé i sami úplatkáři. Prezident také vybídl zákonodárce k novým nápadům a novým opatřením, jako by třeba byly pokuty ve výši mnohanásobku inkasovaného úplatku.

Medveděv v předchozím balíku protikorupčních opatření prosadil mimo jiné povinnost státních činitelů a úředníků každým rokem seznamovat veřejnost se svými majetkovými poměry. Ale veřejnost se i tak příliš nedozvěděla, kromě odhalení mnohdy až astronomickým sum, které údajně vydělávají manželky dotčených, anebo poznatku, kolik vysokých policejních důstojníků jezdí auty, na jejichž pořízení policejní plat zjevně nemůže stačit.

Dosavadní zákony však nevidí problém ve zjevném nesouladu mezi přiznanými příjmy a skutečným majetkem, jehož nabytí se zpravidla dopodrobna nezkoumá. V síti protikorupčního tažení tak podle médií dosud uvázly jen malé ryby.

Před časem podezření čelil i sám Žirinovskij, když do sněmovny jezdil v luxusní limuzíně. Popřel však, že by auto bylo jeho majetkem, prý mu bylo jen zapůjčeno.