Jeden z nových evropských dohledových orgánů, který má hlídat banky, bude sídlit v Londýně. Uvedla to BBC s odvoláním na britského ministra financí George Osbornea, který se zúčastnil dvoudenního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Bruselu.

Nový orgán bude moci intervenovat přímo u problémových bank, ale pouze pokud ministři financí EU nejprve odsouhlasí, že situace je vážná.  Evropský orgán pro bankovnictví má nahradit současný Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS). Začít by měl fungovat od začátku příštího roku.

Umístění dalších dvou nových dohledových institicí, které mají "hlídat" pojišťovnictví a finanční trhy, je zatím nejasné. Podle BBC je ale nepravděpodobné, že to bude Londýn. "Je v zájmu Velké Británie, jako důležitého hráče na poli evropských financí, aby zde bylo sídlo účinného dohledového orgánu," prohlásil Osborne.

Dodal, že moc všech tří nových regulátorů by se měla týkat "toho, kde budou spory v právních otázkách, spíše než zasahovat do kompetencí národních regulátorů či zapojení se do každodenního provoz (finančních institucí)."

Evropský parlament chtěl pro dozor nad bankami téměř neomezené pravomoci a rád by viděl jeho sídlo ve Frankfurtu. Británie má údajně podporu mezi dalšími státy, aby byl sídlem právě Londýn.

Spor kvůli pravomocím

Spor mezi zeměmi dále panuje mezi kompetencemi nových dohledových orgánů. Česko je jendím ze států, který odmítá návrhy EP, aby nové dohledové orgány měly možnost přijímat rozhodnutí bez ohledu na národní centrální banky.

Novinářům to v úterý řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. O nové podobě finančního dohledu v současnosti jednají členské státy s Evropským parlamentem, právě Češi patří do tábora odpůrců větších pravomocí pro nové instituce.

Zatímco národní vlády, mezi nimiž je zejména britská, německá, ale i česká, chtějí, aby jim zůstala možnost zablokování rozhodnutí nových unijních dohledových orgánů, zákonodárci požadují pro nové úřady prakticky neomezené pravomoci.

"Zatím je to jednání takové, že jsme dali mandát belgickému předsednictví, aby ve středu jednalo s parlamentem. V podstatě ta nejdůležitější otázka je návrh parlamentu dát těm novým evropským orgánům právo nařizovat nějaká opatření na národní úrovni, což dnes má právo národní banka. Zdá se, že tento problém se nedá vyřešit, že je řada států včetně nás, kteří jsou proti," uvedl Zídek.

Evropská unie musí rozdílné názory na novou podobu finančního dohledu sjednotit do září, pokud chce, aby nový pravidla začala platit již od příštího roku. Vyjednavači tak prakticky mají čas dosáhnout dohody jen během letních prázdnin. "Jsem přesvědčený, že jestli nedosáhneme dohody s parlamentem dnes, dosáhneme jí během prázdnin," řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.