Tajné schůzky mezi kontejnery v odlehlém přístavu, neviditelný inkoust nebo předávání zpráv za chůze na rušné ulici. S obrázky, jaké známe z hollywoodských špionážních filmů, se budeme muset zřejmě brzy rozloučit. Jak totiž ukazuje případ skupiny „Ilegálů“ zadržených v pondělí v USA, nemusí se agent a jeho velitel dnes už vůbec setkat a dokonce nepotřebují ani prostředníka. Místo toho jim stačí třeba obyčejný laptop.

Například jedna z obviněných Anna Chapmanová si podle serveru CNET.news v lednu přinesla počítač do kavárny na manhattanské 47. ulici a předávala si data s ruským vládním úředníkem, který venku jezdil v dodávce a do kavárny vůbec nevkročil.

Vyšetřovatelé uvedli, že zadržení prošli sofistikovaným výcvikem v kódování zpráv a dalších špionážních praktik. Používali například vysokorychlostní radiovou komunikaci, ale i triky známé z dob studené války, třeba duté mince pro předání mikrofilmů.

Deset tajných agentů zadrželi Američané v neděli, tvrdí, že většina z nich je ruské národnosti. Christopher Metsos, jedenáctý člen skupiny, byl v úterý zadržen na Kypru při pokusu nastoupit do letadla do Budapešti.

Skupina dostala přezdívku Ilegálové, což označuje agenty, kteří přijali krycí totožnost a v USA žili celá desetiletí. Několik z nich dokonce žilo ve falešném manželském svazku, aby lépe zapadli mezi sousedy.

FBI sledovala činnost špionů několik let, hlavní stopu získala v roce 2009, kdy rozkódovala zprávu určenou dvěma členům skupiny. Stálo v ní, že mají „hledat a rozvíjet vztahy v kruzích ovlivňující politiku USA a poslat zprávu do Moskvy“.

Kritický úder přišel v sobotu. Dva agenti FBI, kteří se vydávali za představitele ruské tajné služby, se setkali s Annou Chapmanovou a Michailem Semenkem v jedné z newyorských restaurací a zadali jim úkol dopravit zprávu na určené místo. Semenko tak učinil a později byla celá skupina zatčena.

Podle ministerstva spravedlnosti bylo úkolem Ilegálů získávat v USA řadu informací od diskuzí ve vlivných politických kruzích přes výzkum zbraní až po dění na trhu se zlatem. Jeden ze špionů zase prý posílal informace o změnách ve vedení CIA. Agenti se však nesnažili dostat k přísně tajným materiálům.

Většina zadržených čelí také obvinění z praní špinavých peněz. Christopher Metsos údajně zahrabal na okraji New Yorku balík peněz, který si o dva roky později vyzvedli další agenti. Jiný člen skupiny se měl zase v blíže nespecifikované latinskoamerické zemi setkat s představitelem ruské vlády a obdržet tašku plnou bankovek.

Rusko odmítá nařčení, že tajnou špionážní síť řídilo, situaci označilo za politováníhodnou a obvinění za nepodložené.