Nečekaný průběh mělo středeční mimořádné zasedání zastupitelstva městské části Praha 7. Zastupitelé měli původně odsouhlasit koupi nového sídla pro svůj úřad. Vyhlednutý měli projekt Argentinská hvězda od skupiny PPF, za který byli ochotní zaplatit 1,6 miliardy korun.

Jenže připravené hladké odsouhlasení transakce zmařila nečekaně nová nabídka, která přišla jen dvě hodiny před zahájením jednání zastupitelstva.

„I když je velice zvláštní, musíme ji posoudit,“ vysvětlil starosta městské části Marek Ječmének (ODS) zasedací síni plné občanů, kteří přišli proti obřímu obchodu protestovat. A jednání o akvizici přerušil do příštího jednání zastupitelstva.

Nenadálá nabídka je ale falešná. A zřejmě měla koupi nového sídla radnice pouze zmařit - což se také zdařilo.

Dopis, který odsouhlasení obchodu zastupitelstvem zmařil, údajně poslala realitní společnost Neocity Group. A nabízí v něm radnici Parkhotel Praha za zhruba 900 milionů korun s tím, že zajistí i úpravu pro potřeby úřadu.

Jenže jak HN a server iHNed.cz zjistily, Parkhotel Praha ovládá realitní magnát Luděk Sekyra - a ten s Neocity Group nemá nic společného. „Společnost, která Parkhotel Praha vlastní, kontroluji. Kdybychom jej nabízeli, musel bych o tom vědět,“ řekl. Stanovisko firmy Neocity Group se HN nepodařilo včera získat.

Desetkrát víc než potřebují

Na chystanou akvizici HN upozornily v minulých dnech. Pro Prahu 7 je totiž zbytečně velkým soustem. Projekt Argentinská hvězda – komplex tří připravovaných budov nedaleko pražské Holešovické tržnice - je totiž mnohonásobně větší než radnice potřebuje.

Argentinská hvězda má 35 400 metrů prostor, z nichž je 23 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních ploch. Radnici by pro jejích 215 zaměstnanců ovšem měla podle realitních odborníků stačit jen necelá desetina celkové plochy.

„Za předpokladu moderních kancelářských prostor a obvyklých 13 metrů čtverečních na osobu včetně recepcí, meetingů a kuchyněk vycházejí náklady na budovu pro 215 zaměstnanců na přibližně 93 milionů korun,“ řekl HN Pavel Skřivánek z poradenské realitní kanceláře King Sturge. A i když se přičte cena pozemku či podzemních garáží, tak by cena takové budovy neměla vzrůst víc než o desítky milionů korun.

PPF- tedy konkrétně PPF Property Limited  - začala Argentinskou hvězdu stavět již krátce před povodněmi v roce 2002. Jenže udělala jen základy jedné budovy. Stavba je od té doby zakonzervována a na projekt se od té doby nepodařilo najít kupce.

PPF ale popírá, že by s prodejem měla potíže a zájem Prahy 7 by jí tak vytrhl trn z paty. „Během posledního roku nás řada zájemců kontaktovala, ale my nadále preferujeme společný projekt s Prahou 7,“ uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin. Jak bude na pozastavený zájem Prahy 7 firma reagovat je podle Bechtina ještě předčasné odpovídat.

"Rozhodneme se, zda tento projekt ponecháme v našem portfoliu nemovitostí, nebo prodáme investorovi. Vždyť jde o velmi atraktivní lokalitu," uvedl.

Maskovací krok?

Kdo a proč přitom výše zmíněnou falešnou nabídku předložil, je nejasné. Variant je víc. Může to být například nějaký odpůrce gigantického obchodu, který jej chce zmařit. „Je otázka, zda to není jen snaha politických konkurentů ten obchod zablokovat,“ nevylučuje tuto variantu starosta Ječmének.

Jenže je zde i opačná možnost: Mohla by to být naopak zástěrka těch, kteří projekt prosazují a zalekli se medializace a odporu místních obyvatel, kteří proti koupi a obrovskému zadlužení městské části protestují. Prahu 7 s rozpočtem 470 milionů ročně by totiž koupě budovy za více naž 1,6 miliardy zadlužila na desítky let.

A falešný dopis pro ně mohl být elegantní záminkou jak z chystané transakce bez ztráty kytičky vycouvat. Takovou úvahu ale Ječmének označuje jako nesmyslnou. „Určitě nikdo z ODS za tím není,“ řekl.

I když se přitom těsně po jednání zastupitelstva zdálo, že rozhodnutí o koupi nového sídla do podzimních komunálních voleb nepadne, poté, co HN zjistily že jde o falešnou nabídku, není vyloučeno, že zastupitelé transakci přece jen odsouhlasí. Sám Ječmének totiž nevyloučil, že kvůli tomu znovu svolá mimořádné jednání zastupitelstva. „Ale nepředpokládám, že by to bylo dříve než na konci prázdnin,“ řekl serveru iHNed.cz.

Vypsat soutěž? To nejde

Starosta přitom transakci s PPF stále preferuje. Město podle něj nové sídlo nutně potřebuje a PPF je prý seriozní partner. Úřad totiž sídlí v pronajatých prostorách, z nichž může dostat kdykoliv výpověď. A je proto nutné najít co nejdříve nové sídlo. To prý radnice hledá již 17 let - jenže žádné zastupitelstvo podle Ječménka k definitivnímu kroku nenašlo odvahu.

Ječmének navíc odmítá, že by tak velké prostory úřad nepotřeboval. Uvedené prostory až na pět tisíc metrů čtverečních v přízemí osmipatrového objektu, kde by měly být komerčně pronajaté prostory, prý radnice využije. Do nové budovy se má přestěhovat například i poliklinika či kulturní centrum, které jsou stejně jako radnice v pronajatých prostorách. Za ty úřad platí ročně 22 milionů korun nájem.

„Jedno patro bude poliklinika, jedno policie a městská část buce mít pět pater,“ říká s tím, že úředníci by se do menších prostor těžko vešli. A argument, že by podle realitních odborníků měly stačit mnohem menší prostory, zahání mávnutím ruky. „Najděte realitního agenta, který nám to nabídne. Po ničem jiném nevolám,“ řekl.

Je přitom otázkou, proč město jen čeká na nabídky které městu někdo předloží a samo nevypíše soutěž. Sám Ječmének tvrdí, že uvedené výběrové řízení není možné vypsat. "Jak chcete vypsat výběrové řízení na něco, co je neuchopitelné? Praha 7 nemůže stanovit takový podmínky, aby ho mohla vypsat," uvedl Ječmének s tím, že radnice dlouhodobě transparentně říká, že novou budovu potřebuje a případní zájemci tak sami mohli předložit svojí nabídku.