Tahanice o plyn

Běloruský dluh
Moskva tvrdí, že jí Minsk platí jen 150 dolarů za tisíc kubíků, zatímco podle smlouvy by cena měla být 184 dolarů. Bělorusko se odvolává na jakési ústní dohody o nezvyšování cen.

Hra o miliardy
Většina analytiků se shoduje, že ruský nátlak má Bělorusko přimět k přijetí celní unie s Ruskem a Kazachstánem bez dalších obstrukcí, jimiž si Minsk chce vynutit odpuštění vývozní daně z ruské ropy. Tím by Moskva přišla asi o dvě miliardy dolarů (41,6 mld korun) ročně.

Evropu krize neohrozí. Snad
Současné problémy by neměly dodávky do Evropy ohrozit. Důvodem je nižší letní spotřeba a volné kapacity v ukrajinských plynovodech.

"Plynová válka", jak jí nazval běloruský prezident Alexandr Lukašenko je možná u konce. Ve středu odpoledne oznámil běloruský místopředseda vlády Vladimír Semašk, že Minsk zaplatil Rusku dlužných 187 milionů dolarů. Dodal, že nyní očekává, že do čtvrtka uhradí ruská strana 260 milionů dolarů, které dluží za transit plynu do Evropy.

"Žádám, aby Gazprom zaplatil 260 milionů dolarů Beltrangazu do zítřka 10:00 (9:00 SELČ)," prohlásil Semaško podle agentury Reuters. "Pokud se tak nestane, budeme nuceni zastavit zajišťování služeb veškerému tranzitu uhlovodíků," dodal vicepremiér. Splátku podle něj umožnila půjčka ve výši 200 milionů dolarů.

Spor zasáhl další země

Spor o plyn pokračoval i v průběhu středy, když  ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom snížil dodávky suroviny do Běloruska o 60 procent. Ve vysílání ruské televize NTV to řekl šéf Gazpromu Alexej Miller. Evropská unie v úterý večer uvedla, že spor o plyn, který spolu vedou Rusko s Běloruskem, zasáhl Litvu, Polsko a východ Německa.

Bělorusko naopak zase snížilo dodávky zemního plynu do Litvy a ruské oblasti Kaliningrad už o 40 procent a Litva bude nejprve v případě potřeby omezovat tranzit do Kaliningradu. Sdělila to ve středu litevská plynárenská společnost Lietuvos Dujos. Firma nejprve informovala, že přísun plynu z Běloruska se snížil o 30 procent, a signalizovala přípravy k dovozu plynu z Lotyšska.

"Dodávky klesly ke čtvrté hodině odpolední (15:00 SELČ) o 40 procent. Pokud zůstane situace stejná a omezení dodávek bude pokračovat, budeme asi muset začít dovážet plyn z Lotyšska kolem půlnoci," řekl na tiskové konferenci šéf litevského podniku Viktoras Valentukevicius.

Litva může podle Valentukeviciuse dovážet z Lotyšska až pět milionů krychlových metrů plynu denně. Litva dováží denně přes Bělorusko 5,7 milionu kubíků denně a část posílá do kaliningradské oblasti. "Nemáme v plánu omezovat dodávky litevským zákazníkům. Pokud budeme muset, začneme nejprve omezovat tranzit do Kaliningradu," řekl šéf firmy.

Proti běloruskému omezení dodávek do Litvy důrazně vystoupil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger, který je označil za "útok proti celé EU" a vyzval Minsk , aby přestal zatahovat EU do svého sporu s Ruskem. "Běloruská vláda chce zapojit Evropu do jejích problémů a to není v pořádku," řekl komisař novinářům. Dodal, že Brusel hodlá poslat do Litvy experty, aby zjistili, co se s dodávkami plynu do této členské země EU děje.

 

Oboustranné dluhy

Jádrem sporu jsou dluhy, které jsou neuhrazeny na obou stranách. Gazprom nejprve obvinil Bělorusko, že nereflektuje na letošní zvýšení cen a platí za plyn stále loňské ceny. Pak ale přiznal, že Bělorusku dluží za tranzit, a to přibližně stejnou částku, jako Bělorusko jemu.

Státní podnik Gazprom začal dodávky do Běloruska omezovat v pondělí. Nejprve je snížil o 15 procent, v úterý už pokles dosahoval 30 procent. Bělorusko proto v úterý pozastavilo tranzit plynu do zemí Evropské unie, Gazprom ale uvedl, že se dohodl s Ukrajinou a plyn může dodat přes její tranzitní plynovody.

Rusko pohrozilo, že pokud Minsk nevyrovná dluh, sníží mu dodávky až o 85 procent a nechá do Běloruska téct pouze technické minimum. Dluh Běloruska údajně dosahuje asi 192 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč).