Dálnice D11 - "kritický" nedostavěný úsek
 
ZVĚTŠIT MAPU
Kdy skončí přetahovaná o pozemky pro D11?

Na vaše dotazy bude v on-line rozhovoru v úterý od 11 hodin odpovídat David Štros.

Ptejte se již nyní ZDE!

Po 16 letech sporů v pondělí zřejmě definitivně skončil spor o pozemky potřebné pro dostavbu dálnice D11 spojující Prahu a Hradec Králové. Vláda schválila návrhy smluv s majitelkami pozemků Ludmilou Havránkovou a Jaroslavou Štrosovou.

Nyní musí obě ženy spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic a Pozemkovým fondem smlouvy podepsat. "Termín je stanoven do čtvrtka 24. června," řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr dopravy Gustav Slamečka. Do té doby je také pozastaveno vládní usnesení o zahájení vyvlastňovacího procesu.

Dohoda spočívá v tom, že farmářka Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu. Štrosová smění své pozemky (asi 1400 čtverečních metrů) za jiné parcely a dostane doplatek podle znaleckého posudku. Právní zástupce a syn majitelky David Štros podle ministra finanční odškodnění odmítl. 

Pokud ale některá ze stran do čtvrtka smlouvy nepodepíše, vláda přistoupí k vyvlastnění. V tom případě by Havránková a Štrosová dostaly za pozemky peníze a dohoda o pronájmu padne.

"Pokud získáme pozemky pro výstavbu v nejbližších měsících, čeká nás jako první věc archeologický průzkum a následně výstavba. V tomto případě je možné zprovoznění na jaře 2012," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Dopravní komunikace nyní končí asi tři kilometry před Hradcem.

Návrh za pět minut dvanáct

Obě majitelky sporných pozemků, kde se zatím nemůže stavět, doručily vládě v pondělí ráno parafované dohody se státem o výměně parcel. "Pokud vláda vše schválí, nic by již nemělo bránit samotnému podpisu smluv," řekl dopoledne právní zástupce farmářky Havránkové Pavel Černohous.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky byly na stole dvě možnosti. Buď vláda majitelkami odsouhlasené smlouvy mohla schválit, dohody podepsat a pozemky vyměnit, nebo dohody neschvált a potom by následovalo vyvlastnění.

Stát se snaží dohodnout se statkářkou Ludmilou Havránkovou 16 let, zároveň jednal se spolumajitelkou a sestrou Havránkové Jaroslavou Štrosovou.

Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních, kterou vlastní společně se svou sestrou, statkářkou Havránkovou. Ta vlastní i zbytek pozemků potřebných pro dokončení dálnice.

Stát původně nabídl Štrosové výměnou jiný pozemek, avšak bez přístupové cesty. To se rodině nelíbí, zástupci ministerstva dopravy i premiér Jan Fischer ale několikrát deklarovali, že se navržená smlouva měnit nebude. Podle pátečního vyjádření právního zástupce jedné z majitelek Davida Štrosa by se mohl problém vyřešit smluvním příslibem budoucího řešení, kterým je vybudování přístupové cesty.

"Ty pozemky jsou nám k ničemu. Museli bychom ujet asi 30 kilometrů a objet celý Hradec, abychom se tam dostali," kritizovala dříve návrh vlády Štrosová. Poukazuje také na to, že stát s ní začal vyjednávat až letos v březnu, ačkoli její sestra Havránková na spoluvlastnictví pozemků několikrát upozorňovala.

Farmářky se budou bránit 

O případném vyvlastnění by rozhodoval soud. Obě sestry by se snažily dokázat, že stavba není ve veřejném zájmu. Případný proces by zkomplikovalo i to, že Havránková prodala část pozemků ekologickým organizacím, majitelů je zhruba 70. Navíc obě sestry formálně na nabídku státu kývly, což jim eventuálně vylepší před soudem pozici. Vznikne větší šance pro to, aby soud vládě řekl, že se se sestrami má zkusit ještě dohodnout.

Havránková již dříve avizovala, že proti vyvlastňování se bude bránit. "Doufám, že budou natolik slušní a dají nám to oficiálně vědět. Pak se poradím s právníkem, moje sestra taky. Ale je pochopitelné, že se nějak bránit budeme," řekla v rozhovoru pro HN.