Čínské firmy podepsaly v úterý s řeckými partnery 14 dohod o investicích za stamiliony eur, zejména ve stavbě nákladních lodí a stavebnictví. Kontrakty Řecku pomohou překonat dluhovou krizi a následovat by měly další, sdělili vládní činitelé při návštěvě čínského místopředsedy vlády pro průmysl Čang-Te-ťianga.

Vicepremiér v rámci svého čtyřdenního pobytu v Řecku navštíví Krétu, kde mají Číňané zájem o výstavbu letiště. "Čínská vláda povzbudí čínské firmy, aby přicházely do Řecka hledat příležitosti k investicím," řekl Čang.

"Jednali jsme s Číňany o dalších možných investicích, zejména v turistickém ruchu a infrastruktuře," řekl novinářům bez dalších podrobností řecký vicepremiér Theodoros Pangalos. Zadlužené Řecko musí nyní tvrdě šetřit, a od zahraničních investic si slibuje, že podpoří klesající ekonomiku.

Mezi podepsanými dohodami jsou tři, v nichž si řecké rejdařské firmy objednaly od čínské loďařské skupiny Cosco až 15 nákladních lodí. Námořní přeprava je jedním z hlavních ekonomických odvětví v Řecku a Řekové ovládají téměř 20 procent světového nákladního loďstva. Lodě jim dlouhodobě dodávají čínské a korejské loděnice. Čínská Cosco v roce 2008 podepsala dohodu o modernizaci a provozu dvou kontejnerových terminálů v největším řeckém přístavu Pireus na 35 let.

V Pireu má rovněž stát hotelový a nákupní komplex, na jehož výstavbu podepsala nyní kontrakt čínská stavební společnost BCEGI Group. Telekomunikační podnik OTE podepsal dohodu s čínskou Huawei Technologies a řecké potravinářské firmy uzavřely čtyři smlouvy na export olivového oleje do Číny. Řečtí činitelé uvedli, že podepsané kontrakty mají hodnotu stovek milionů eur, přesné částky však sdělit odmítli.

Řecko usiluje o investice i v arabském světě. Katarský premiér Hamad bin Džasím bin Džabr Sání na začátku května řekl, že jeho emirát se v Řecku zajímá o investování pěti miliard eur do energetických projektů. Tento týden má jet řecký premiér Jorgos Papandreu do Libye, kde má jednat o společných projektech v energetice a cestovním ruchu.