Mimořádný zájem veřejnosti doprovázel sedmý ročník Pražské muzejní noci, která dnes nechala otevřené dveře ve třiapadesáti objektech 28 institucí. V naprosté většině zdarma, přičemž zájemci mohli využít devíti bezplatných autobusových linek, jimiž Dopravní podnik hlavního města jednotlivá muzea a galerie propojil.

Pořadatelé se zjevně trefili Pražanům do chuti; ještě kolem 22:00 se před budovou Národního muzea na Václavském náměstí linula rychle postupující fronta čekajících.


Kromě prohlídek stálých expozic se mohli zájemci na řadě míst zúčastnit komentovaných prohlídek, koncertů, divadelních představení, filmových projekcí, přednášek a dalších akcí.

Zemědělské muzeum na Letné, tak trochu suplující výpadek sousedního technického muzea, které bude po rekonstrukci otevřeno až na podzim, zvalo návštěvníky na prezentaci gastronomického fenoménu bavorské a české kuchyně - knedlíku.

Zájemci je mohli ochutnat a mezi historickými traktory navíc degustovat vína domácích i zahraničních firem. Na prostranství malé muzejní farmy jim za zvuků country ukázal svůj um Karel Švarc, který bodoval jako mistr republiky ve stříhání ovcí.

Především technicky zaměření tatínci vzali své ratolesti do leteckého muzea ve Kbelích, kde byl poprvé vystaven obojživelný dopravní letoun Saunders Roe Cloud, používaný Čs.aeroliniemi ve druhé polovině 30. let, či do Armádního muzea na Žižkově. Sbírky Muzea hlavního města Prahy na Florenci si hodinu před půlnocí prohlédlo už na 7000 lidí, živo bylo i v Celnici na Výtoni.

Mimořádný zájem byl o prohlídku Židovského a Uměleckoprůmyslového muzea, stejně jako Muzea Policie ČR na Karlově. Příchozí viděli balistické expertizy, ukázky zákroků proti nebezpečnému pachateli, výcvik záchranářských psů i scénku s detektivní zápletkou a kvízem, kterou připravila společnost Sherlocka Holmese.

Národní muzeum pozvalo návštěvníky i do Národního památníku na Vítkově, kde zněly varhany a fungoval "buffet totality", a samozřejmě i do své nové budovy - bývalého Federálního shromáždění. V klimatizovaném sále někdejší sněmovny se dobře odpočívalo a navíc - fotografie u řečnického pultíku bude mnoha dětem i dospělým připomínat dnešní noc.

Perličky současné české grafiky z artotéky si nachystali v Městské knihovně a vystavili knížky ilustrované jubilujícím Adolfem Bornem. Za výtvarným uměním však lidé přicházeli především do sbírek Národní galerie, které podle mluvčí Petry Jungwirthové praskaly ve švech. "Hlavním lákadlem bylo ve svatojiřském klášteře krajinářské dílo Augusta Bedřicha Piepenhagena a jeho dcer," řekla.

Před zahájením muzejní noci slibovala mluvčí Dopravních podniků Ilona Vysoudilová, že 56 jejich autobusů, z toho třetina kloubových, najede během šesti hodin po pražských ulicích 6500 kilometrů. A jak se dalo tušit z frekvence jejich zastávek, nebyl tento odhad přehnaný. Na trať se večer vydala i speciální "poštovní tramvaj", kde mohli filatelisté získat příležitostné razítko a podat tu své dopisy.

Mezi novými institucemi, které se do Pražské muzejní noci zapojily, byly Poštovní muzeum, Muzeum Montanelli v Nerudově ulici, The Chemistry Gallery v Praze 2, Trmalova vila a zpěvácký spolek Hlahol. I tam si nemohli na nezájem veřejnosti stěžovat.