Čínské regulační orgány ve středu schválily žádost tamního finančního ústavu Agricultural Bank of China (AgBank) o vydání akcií na burze.

Primární emise (IPO), ke které se banka chystala delší dobu, patrně vynese přes 23 miliard dolarů (asi 434 miliard Kč), což by z ní učinilo vůbec největší primární emisi na světě. Primát dosud držela další čínská banka Industrial & Commercial Bank of China, které primární emise v roce 2006 vynesla přes 22 miliard dolarů.

Podle dubnové reportáže listu Financial Times by dokonce hodnota IPO by mohla vyšplhat až k 29 miliardám dolarů.

Banka plánuje takzvanou duální kotaci, její akcie by se tedy objevily na burze jak v Šanghaji, tak v Hongkongu. AgBank je poslední a zároveň nejmenší ze čtveřice obřích čínských bank, v nichž si nadále udržuje velký vliv tamní vláda.

AgBank se zaměřuje na klienty z menších měst a vesnic. Na burze se chystá vydat až 53 miliard akcií, což je kolem 15 procent základního jmění ústavu. Pokud se vše odehraje hladce, s akciemi by se mohlo začít obchodovat asi v polovině července.

AgBank je považována za atraktivní pro IPO, neboť v posledních letech dokázala vyřešit své účetní problémy a dosadila nové vedení. Bude těžit z nové politiky vlády, která podporuje venkov. A banka má, hlavně ve venkovských oblastech, 24 tisíc poboček a 30 tisíc bankomatů.

"Produkce potravin je strategickou prioritou pro čínskou vládu a ABC by z toho měla profitovat," uvedl před měsícem pro FT  jeden hongkongský bankéř.

Čínské banky půjčily loni 590 miliard jüanů, více než dvojnásobek objemu v roce 2008. V době celosvětové ekonomické krize totiž vláda povzbuzovala trh k poskytování úvěrů.

Banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of Communications, Bank of China a China Merchants Bank již oznámily, že plánují získat více kapitálu.

Tlačí je k tomu i regulátor trhu, který zpřísňoval kapitálové požadavky pro banky a snažil se zpomalit příliv nových bankovních úvěrů. Měl totiž strach z bubliny na trhu a možné inflace.

Nyní tlak na další kapitál zesiluje, protože považuje podmínky na trhu za příznivé. Navíc se dosud neprojevily důsledky špatných loňských úvěrů.