Bývalý senátor Alexandr Novák, významný zákulisní hráč severočeské ODS, půjde po deseti letech vyšetřování před soud – v kauze, která aspiruje na největší případ politické korupce v historii Česka.

HN zjistily, že za tři týdny začíná s Novákem dlouho odsouvaný proces, ve kterém jde o úplatek ve výši 43 milionů. Znovuotevření případu přichází v době, kdy ODS mluví o očištění strany.

Podle policejní verze si Novák v roce 1999 nechal poslat na svůj účet v zahraničí úplatek, za nějž jako starosta Chomutova ovlivnil prodej městských akcií energetických společností. „Samozřejmě se ještě může stát, že se omluví třeba pro nemoc,“ poznamenala místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Hana Bílková.

Na pravomocný rozsudek se přitom čeká už deset let. Nejprve vyšetřování brzdila Novákova senátorská imunita. Policisté jej obvinili před sedmi lety, obžaloba doputovala do soudního paláce o dva roky později. Jenže Okresní soud v Chomutově, který měl tehdy nálepku nejpomalejšího v Česku, soudní líčení nařídil až v roce 2006.

Soud již také nebude čekat na Novákova spoluobžalovaného Petera Schmela (Novákův známý z emigrace a údajný zprostředkovatel úplatku), který při prvním pokusu otevřít soudní proces zmizel.

O čem je první velký případ politické korupce, který se dostal k soudu? A jak může Novákův proces ovlivnit situaci v rozhádané ODS? Čtěte ve středečních HN.