Spor o pozemky, které brání dostavbě východočeské dálnice D11, může nabrat nový směr. Jaroslava Štrosová, spolumajitelka parcely, kvůli které se vláda rozhodla situaci řešit  vyvlastněním, souhlasí s navrhovanou směnou pozemků. Vyplývá to z prohlášení, které zaslala společně se svým synem Davidem Štrosem, pražským advokátem, týdeníku Ekonom.

V celé věci jde o relativně velmi malý pozemek, zhruba čtvrthektarový, s číslem 189/4, nacházející se v katastrálním území obce Vlčkovice u Praskačky. Štrosová jej vlastní napůl se svou sestrou Ludmilou Havránkovou,  majitelkou všech ostatních problematických dálničních pozemků.

 »Dne 30. května jsme Ředitelství silnic a dálnic ČR sdělili, že s návrhem směny pozemků souhlasíme,« uvádějí Štrosovi. Zároveň se podivují nad tím, jak byla celá věc prezentována představiteli českého státu. Když 24. května premiér Jan Fischer vysvětloval, proč se kabinet rozhodl spor se Štrosovou a farmářkou Havránkovou řešit vyvlastněním, uvedl: »Paní inženýrka Štrosová nebyla ochotna přistoupit na cenu podle znaleckého posudku a na jinou my jít  nemůžeme.« Hlavní vyjednavač Michal Frankl, Fischerův poradce, doplnil, že představa Štrosové o ceně jejího majetku byla násobná než byla odhadní cena znaleckého posudku a požadavky se prý během jednání stále zvyšovaly.

Podle Štrosových ale není vůbec pravda, že by z jejich strany byly stavěny jakékoliv požadavky jdoucí nad rámec jejich práv a právních nároků.  »Teprve v neděli 16. května nám byl ve večerních hodinách e-mailem doručen návrh směnné smlouvy,« uvádějí Štrosovi a záměrně zdůrazňují, že šlo o smlouvu, která se týkala směny, nikoliv prodeje pozemků. »Není absolutně zřejmé, jak by vůbec mělo být technicky možné při směně pozemků požadavky měnit,« poznamenávají Štrosovi.

Advokát  David Štros, který je právním zástupcem své matky, uvádí, že od 19. do 28. května byl na zahraniční služební cestě, přičemž toto dopředu všem avizoval. Měl by teoreticky jen tři dny (od 16. do 19. května) na řádné posouzení celého návrhu. »Doufáme, že v právním státě je pochopitelné a srozumitelné, že rozhodnutí v takovéto věci není možné v tak krátké lhůtě učinit,« podotýkají Štrosovi.

Jaroslava Štrosová je na vládu a její vyjednavače velmi rozzlobena i kvůli tomu, že s ní až donedávna vůbec nikdo nejednal. Dodnes prý došlo pouze ke dvěma jednáním. Úředníci se soustředili výlučně na Ludmilu Havránkovou, která ale sama opakovaně upozorňovala (i v týdeníku Ekonom), že by vyjednavači měli oslovit i její sestru.  »Paní Jaroslava Štrosová není identická osoba s paní Ludmilou Havránkovou, stejně jako Kolín v Polabí není Kolín nad Rýnem, Petr není Petra a holinky nejsou hodinky,« podivují se Štrosovi zvolenému postupu. Nechápou také, jak je možné, že z žádného jednání, jehož se účastnili, nebyly pořízeny zápisy.

Velmi kriticky se matka a syn Štrosovi staví především k hlavnímu vládnímu vyjednavači Michalu Franklovi. Hovoří dokonce o »mafiozních« praktikách. »Chápeme jisté zklamání na straně vládního zmocněnce, že se mu v jeho krátkých termínech a v rozsahu jeho časového mandátu nepodařilo vyhovět zájmu lobby stavebních a developerských firem,« prohlašují doslova a poznamenávají, že daňové poplatníky už práce vládou najatých právníků a dalších lidí stála sedm milionů korun. 

Týdeník Ekonom požádal Ředitelství silnic a dálnic, aby sdělilo, co souhlas Štrosových se směnou pozemku může znamenat. »Myslím si, že i my budeme moci za těchto podmínek se směnou souhlasit,« reagoval dnes generální ředitel ŘSD Alfred Bruclík. Připomíná, že i v rámci jednání o vyvlastnění je třeba nejdříve vyčerpat veškeré možnosti, které mohou vést k vzájemné dohodě. To se prý týká nejen Jaroslavy Štrosové, ale i její sestry Ludmily Havránkové. I ta však už s navrhovaným řešením předběžně souhlasila.

 

 

Související