Jedinou zemí, kterou může významně zasáhnout nový maďarský zákon o občanství, je Ukrajina. V pátečním komentáři ke slovensko-maďarskému sporu kolem zjednodušeného režimu pro získání maďarského občanství to napsal ukrajinský list Kommersant.

S odvoláním na ukrajinské experty deník podotkl, že zejména v Zakarpatské oblasti sousedící s Maďarskem se získávání maďarského občanství může stát masovým jevem. Důvodem je podle Kommersantu fakt, že s maďarským pasem, na rozdíl od ukrajinského, je možné bez jakýchkoli víz jezdit bezmála po celém světě.

Může se ukázat, že etnických Maďarů, kterých v Zakarpatsku podle oficiálních statistik žije na 200 tisíc, tam je ve skutečnosti mnohem víc.

Ukrajinský list naráží na skutečnost, že desetitisíce občanů Ukrajiny odjíždějí do evropských států za prací, a pokud nemá být jejich pobyt v cizině ilegální, musejí žádat o víza. S maďarským pasem je pohyb po Evropě podstatně jednodušší.

Ukrajina, stejně jako další státy bývalého Sovětského svazu, dlouhodobě, ale zatím bezvýsledně usiluje o bezvízový styk s Evropou.

Slovensku podle ukrajinského listu masový přechod Maďarů k maďarskému občanství sotva hrozí. Hospodářská situace je na Slovensku lepší než u jeho jižních sousedů. Slovensko vstoupilo do eurozóny, finanční situace je tu stabilní. I daně jsou podle Kommersantu na Slovensku nižší než v Maďarsku.

Mnozí Maďaři naopak přesouvají v zájmu daňové optimalizace svůj byznys na Slovensko. Nebyli by prý ani proti přijetí slovenského občanství.

Ani v Rumunsku (kde žije asi 6 procent Maďarů, převážně v Sedmihradsku) a Srbsku (ve Vojvodině má maďarská menšina asi 14 procentní zastoupení) se Maďaři do front na maďarské občanství nepostaví, píše Kommersant. Vnitřní hranice mezi těmito zeměmi prakticky neexistuje a žádné zvláštní výhody novopečený držitel maďarského občanství nezíská.