Abyste se při placení v cizině nedostali do potíží, radí odborníci nespoléhat jen na kartu nebo jen na hotovost. Ideální je mít s sebou bankovky v cizí měně i několik platebních karet. V peněžence nebo ve speciálním pouzdru na těle cestovatele by měla být jedna karta Visa, jeden Mastercard a pro případ nouze i kreditní karta. Chybět by neměly ani mince, které se hodí do automatů nebo na mýtné po cestě.

Kartou u obchodníků

V zahraničí je platební karta téměř nezbytností, už třeba kvůli půjčovnám aut (bez ní vám vůz nepronajmou), ale vyplatí se většinou jen v případě placení u obchodníků. Ve většině prodejen po Evropě totiž není s platbou spojen žádný poplatek.

Méně výhodné jsou výběry hotovosti z bankomatů. Za výběr ekvivalentu pěti tisíc korun v zahraničí zaplatí klienti většiny bank alespoň stokorunu.

Výjimkou je Axa, která nabízí platební kartu ke svému spořicímu účtu a počítá si 59 korun za výběr z bankomatu v zahraničí bez ohledu na výši vybírané částky. Jednotných 29 korun si účtuje také Volksbank u platební karty Holiday Card. Další výjimkou je mBank, která nabízí zahraniční výběry zdarma. Je v tom ale háček. mBank používá při vyúčtování pro své zákazníky méně výhodné kurzy, takže se vyplatí pouze výběry nižších částek kolem dvou tisíc korun.

Výhodnost karty od mBank však mizí při výběrech mimo eurozónu, kde si připočítává dvě procenta na pokrytí kurzových rizik.

Jako pojistka pro případ, že si s sebou nevezmete dostatek hotovosti v zemích, kde se platí eurem, je ale karta od mBank rozumnou zálohou. Je to výhodné, protože její vydání i vedení vás nebude stát ani korunu. Banka kartu dodá přibližně týden po aktivaci nového účtu.

Ve vlastní síti

Velké banky se sítí po celé Evropě nabízejí také zvýhodněné výběry z bankomatů v rámci své finanční skupiny. Například UniCredit Bank si u některých typů karet a v některých zemích žádný poplatek neúčtuje (viz box nahoře). Za poslední rok si tak její klienti vybrali celkem 81 milionů korun.

Další zvýhodnění poskytují banky například studentům. To je případ Komerční banky, která umožňuje jeden zahraniční výběr měsíčně zdarma u konta G2. Bezplatné výběry mají k dispozici i VIP klienti bank, například u Citigold účtu od Citibank. Ten mají zdarma klienti, kteří svěřili bance 1,5 milionu korun.

Pro eura do směnárny

Měnou, kterou Češi nejčastěji potřebují do ciziny, jsou eura. Lze jimi platit v podstatě v celé Evropě. Při pohledu na kurzovní lístky bank a nabídky směnáren je zřejmé, proč velká část zákazníků dává přednost směnárnám. Jejich kurzy bývají výhodnější. Platí to hlavně o místech s velkou koncentrací turistů.

Rozdíl v kurzu mezi bankami a směnárnami v praxi může přesáhnout i jednu korunu. Banky navíc k méně výhodným kurzům požadují často také poplatky. Například Komerční banka, která mezi bankami používá spíše výhodnější kurzy, si nechá za směnárenské operace zaplatit 2,5 procenta z celkové částky. ČSOB, Poštovní spořitelna a Česká spořitelna si potom účtují dvě procenta z proměněné částky.

Poplatky si účtují i některé směnárny, ale zejména v centru Prahy nebo v příhraničních městech s Německem a Rakouskem není problém najít směnárnu s výhodnějším kurzem a bez poplatků.

Například velká síť Exchange si poplatky neúčtuje a její kurz eura ke koruně byl v pátek 14. května i o 90 haléřů lepší než v nejdražší Citibank a o 25 haléřů lepší než v ČSOB a Poštovní spořitelně, které nabízely nejvýhodnější kurz mezi bankami.

V letní sezoně je v bankách navíc často nutné domluvit si výběr cizí měny dopředu, aby měl finanční dům k dispozici dostatečnou hotovost. Na nedostatek eur, dolarů či jiných měn je možné samozřejmě narazit i ve směnárnách, a to zejména u méně používaných měn, třeba chorvatských kun.


Zvýhodněné výběry v rámci bankovní skupiny

Česká spořitelna

Výběr za 6 korun v bankomatech Erste Group v Chorvatsku, Rakousku, Rumunsku, Srbsku, Maďarsku, na Ukrajině a Slovensku.

ČSOB

Výběr za 6 korun v bankomatech ČSOB na Slovensku.

Poštovní spořitelna

Výběr za 5 korun v bankomatech ČSOB na Slovensku.

UniCredit Bank

Výběr zdarma v bankomatech UniCredit Group v patnácti zemích včetně Chorvatska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Turecka.

Volksbank

Držitelé speciální karty Holiday Card, která je k osobním účtům zdarma, mají ve všech zemích světa zvýhodněný výběr z bankomatu za 29 korun.


Kristýna Klimentová, obchodní manažerka

Za celý pobyt v JAR jsme nenarazili na bankomat

Nejzajímavější situaci s placením v zahraničí jsem zatím zažila při dovolené v Jihoafrické republice. Začalo to už sháněním místní měny před odjezdem. V Česku se jihoafrické randy dají koupit v podstatě pouze v ČNB, takže jsme vyjeli s eury a americkými dolary. Možností výměny za lokální měnu nebylo moc ani v JAR, naštěstí přímo na letišti byla jediná směnárna, kterou jsme viděli za celý čtrnáctidenní pobyt. Stejně tak jsme za celou dobu nenarazili na bankomat.

Problém nebyl jen v měně, ale také v hodnotě bankovek, které jsme ve směnárně dostali. Velice často jsme měli problém s placením, protože nejen obchodníci, ale ani taxikáři neměli nazpátek. V takových případech jsem musela běhat po obchodech a hotelech, aby mi rozměnili, a byl to šílený problém. Oproti cestám po Evropě je nutné počítat s tím, že pár randů musí turista zaplatit v podstatě za kteroukoli službu, již bychom tady pokládali za bezplatnou zdvořilost. Za ukázání cesty, pomoc se zavazadlem nebo i za podání ubrousku na utření rukou očekávají "úslužní" Jihoafričané pět až deset randů (kolem patnácti dvaceti Kč).


Martin Schovanec, obchodní manažer

V Mexico City obchodníci dolary nepřijímají

Naše cesta po Mexiku začala na pro turisty vlídnějším Yucatanském poloostrově, kde husté lesy ukrývají řadu nádherných pyramid, jako jsou Chichén nebo Itzá. Protože mexická pesa v české bance běžně neseženete, byli jsme vybaveni hlavně americkými dolary. Ukázalo se, že ty jsou v této oblasti velmi oblíbené. Dalo se jimi platit všude. Na 50- či 100stodolarové bankovky ale zapomeňte, takové peníze místní moc často nevidí a nevezmou je. Pravým opakem je ale policie. Místní dopraváci vyčkávají na hlavních tazích k letišti a dávají si echo na auta z půjčovny. Počítejte s tím, že když vás zastaví, budou se vám větší bankovky hodit. Nemá smysl ani dodržovat předpisy, vždy si nějaký důvod zastavit vás najdou a vy raději dáte úplatek do nastaveného bloku. Je to lepší, než se dohadovat s člověkem se samopalem, který vás chce odvézt ke kapitánovi na stanici. Naprosto jiná situace je v Mexico City a jeho okolí. Zde se bez pesa neobejdete a problém platit v dolarech je i ve velkých řetězcích. Naštěstí zde berou kreditní karty a kromě malých stánkařů a prodejců suvenýrů se jimi dá platit například i na benzinkách.

 

Karel Taschner, PR manažer

Jak mi banka při cestě po Austrálii blokovala kartu

Absurdní situace nemusejí nastat jen v exotických krajích, kde neznají platební karty. V mém případě to bylo naopak. V Austrálii je obvyklá služba cash-back, která umožňuje vybrat si peníze z účtu při placení kartou u obchodníka. Člověk tedy počítá s tím, že si na příští benzince vybere hotovost, a proto ji s sebou moc nevozí. Já jsem měl v kapse posledních deset dolarů a platební kartu. Natankoval jsem plnou nádrž a vyrazil zaplatit. Po pár neúspěšných pokusech o provedení platební transakce mě i v australském teple zamrazilo. Hotovost jsem neměl, benzin jsem potřeboval, poslední dolary jsem věnoval telefonnímu automatu, abych zjistil, co se s kartou stalo. Dozvěděl jsem se, že kartové centrum, které právě instalovalo nový bezpečnostní software, vyhodnotilo jako podezřelou rizikovou sérii transakcí po dnech z Prahy přes Řím a Bangkok, nákup auta v Sydney a tankování v místech s názvy jako Wagga Wagga či Ti-Tree. A tak mi banka kartu zablokovala. Po dvou dnech kempování u čerpací stanice se vše vysvětlilo, banka kartu opět aktivovala, plná nádrž byla uhrazena a cesta rudým kontinentem mohla pokračovat.