Složenka TOP 09 na úhradu části státního dluhu
 
ZVĚTŠIT FOTO

Složenka, kterou v rámci předvolební kampaně rozesílá místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, vyvolává mezi lidmi paniku. Mnozí nechápou, že poukázka na úhradu 121 tisíc korun za každého člena domácnosti není pravá, ale má pouze upozornit na vzrůstající zadlužení České republiky.

Někteří adresáti poukazují na fakt, že i Kalousek se na vysoké míře zadlužení podílel. "Kde se (nejen) ve Vás bere ta arogance a drzost, že si troufáte vystavovat mi účet za Vaši práci?" píše například Peter Škoda v otevřeném dopise, který rozeslal všem médiím.

Zakládající člen TOP 09 byl od ledna 2007 do května loňského roku ministrem financí druhé Topolánkovy vlády. Dluh ČR na začátku jeho působení, v roce 2007, byl 892,3 miliardy korun, v roce 2009 již přesáhl hranici jednoho bilionu korun (1178,2 miliardy korun). Z nárůstu zadlužení však není možné automaticky vinit šéfa státní kasy, k prosazení razantnějších opatření měl v dolní komoře Parlamentu jen křehkou většinu.

Kalouskovo působení na ministerstvu bylo naopak hodnoceno pozitivně - v roce 2008 získal cenu pro nejlepšího šéfa resortu financí z 31 evropských zemí označovaných za rozvíjející se ekonomiky. Ocenění uděluje odborný časopis Emerging Markets na základně hlasování osmi desítek bankéřů, finančních analytiků a investorů mezinárodní.

Čtenáři přesto připomínají, že státní dluh mohl Kalousek ovlivnit již dříve jako řadový poslanec při schvalování státního rozpočtu. Ve sněmovně zasedá nepřetržitě od předčasných parlamentních voleb v roce 1998.

"Takže pokud je tu někdo, komu my měla být poslána nějaká složenka, tak jste to Vy všichni, kteří tam sedíte a za peníze nás, daňových poplatníků, se dobře bavíte," píše mimo jiné Peter Škoda. Souhlasí s ním i Suverenita Jany Bobošíkové, která na TOP 09 kvůli falešné složence podala trestní oznámení. "Dluhy v této zemi budou platit politici, kteří Českou republiku rozkradli a zkorumpovali," uvedla v tiskové zprávě.

Bývalý ministr financí část odpovědnosti přijal. "Všichni, kteří se pohybujeme v politice, máme svůj podíl na tomto veřejném dluhu," uvedl Kalousek v pátek odpoledne v rozeslané tiskové zprávě.

Občanští demokraté Kalouskovi vzkázali, že by se na složenku měl spolupodepsat, protože se sám dříve na vytváření státního dluhu podílel v době, kdy KDU-ČSL pod jeho vedením vládla v koalici s ČSSD. "Byl to on, kdo se v období největšího ekonomického růstu jako předseda koaliční politické strany a rozpočtového výboru podílel na největších zářezech do státního rozpočtu a tvorbě největších dluhů," řekl místopředseda ODS Ivan Langer.  

Kalousek: Lidem se udělalo špatně z pravdy 

Kalousek již ve středu při představení netradičního nástroje politické reklamy upozorňoval, že dluh Česka budou muset zaplatit všichni jeho občané. "Stát nemá jiné peníze než peníze, které mu odvádějí občané. Závazky státu pak nejsou závazky nikoho jiného než všech jeho občanů. Ať již chceme nebo nechceme závazky státu platíme a musíme zaplatit všichni," uvedl lídr TOP 09 ve Středočeském kraji.

Zároveň se Kalousek ve čtvrtek omluvil všem, kterým složenka v poště způsobila zdravotní komplikace. "Pokud se někomu udělalo nevolno, je mi to líto a nebylo to mým úmyslem. Udělalo se mu však nevolno z pravdy," dodal. Zároveň je podle něj na první pohled evidentní, že složenka není pravá.

Kancelář TOP 09 v minulých dnech čelila náporu několika tisíc lidí, kteří si stěžovali telefonáty nebo po emailech. "Ale volal i pán, kterého mrzelo, že na složence není uveden účet, protože by ji chtěl zaplatit," řekl Právu volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.  

Kampaň TOP 09 v pátek za "krajně necitlivou a nezodpovědnou" označil také tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl. Pro server Prvnizpravy.cz uvedl, že každé sdělení musí být přiměřené adresátovi. "Podobné vtipy fungují třeba na internetu, mezi mládeží z měst. Oslovovat tímto způsobem třeba starší lidi na venkově je nejen neúčinné, ale dokonce hrubě necitlivé a nezodpovědné," míní Jakl.

Související