Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí přislíbil užší spolupráci v energetické oblasti s Norskem. Medveděv projevil zájem o skončení vleklého sporu mezi oběma energetickými velmocemi o společnou hranici v Barentsově moři. Území, jehož vody jsou bohaté na ropu a plyn, je kvůli sporu nevyužité, uvedla agentura Reuters.

Desítky let trvající spor se vede o vymezení hranic v arktické oblasti, která se nachází mezi prokázanými norskými a ruskými ložisky ropy a plynu. "Počítáme s dalším prohloubením strategického partnerství mezi Ruskem a Norskem v energetice," řekl ruský prezident před zástupci průmyslu a obchodu v norské metropoli Oslo.

Medveděv předtím ruskému tisku sdělil, že dosáhnout dohody o hranici v Barentsově moři u nejsevernějšího výběžku Evropy je "naprosto možné". Obě země však zchladily očekávání, že by dohoda mohla být uzavřena okamžitě.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroj blízký Kremlu, však zbývá dohodnout se na vymezení území o rozloze pouhých 7000 kilometrů čtverečních. Celkově přitom sporná oblast má 560.000 kilometrů čtverečních.

Spor o Barentsovo moře je součástí globálnější debaty o územních nárocích v arktických vodách. Region získává na atraktivitě díky globálnímu oteplování i rozvoji nových technologií, které jej činí přístupnějším pro průmyslové využití.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru